Reacties 45 slachtoffers. Dit alles was een gevolg van de Canadese tactiek om vijandelijke doe len, voorafgaand aan een aanval, eerst intensief met artillerie te beschieten en daarna vanuit de lucht te bombarderen. Het gebruik van deze 'Brute Force' was primair gericht op het uitschakelen van de tegenstander en op het sparen van de levens van Canadese militairen (p. 144). In West-Zeeuws-Vlaanderen en op Walche ren kwamen respectievelijk 735 en 405 burgers om. De materiële schade op met name Walcheren staat centraal in hoofd stuk 21, 'Eigen haard is goud waard, ook al staat die in het water'. Evacuatie, koninklij ke belangstelling en het dichten van de dijkgaten geven een goed beeld van de naoorlogse ellende (pp. 288-307). Een groot aantal monumenten en gedenk tekens werd op Walcheren (bij Vlissingen, Westkapelle, Zoutelande, Domburg, Dis hoek, Serooskerke en Vrouwenpolder) na de oorlog opgericht. Samen met de oor logsmusea in Westkapelle, Dishoek en Nieuwdorp vertellen zij nog steeds het verhaal van de zware strijd die in 1944 op Walcheren en de rest van Zeeland plaats vond (pp. 315-319). Gelet op de uitstekende beschrijving van de militaire operaties en de context waarin zij zijn geplaatst, blijft het voor mij enigs zins vreemd dat de auteurs met de keuze van de ondertitel 'De beslissing in de strijd om West-Europa' wel iets te veel waarde toekennen aan de Slag om de Schelde. Het was zeker niet de decisive battle uit de laatste maanden van de Tweede Wereld oorlog. Hoewel vanaf november 1944 ton nen aan materieel naar Antwerpen werden verscheept, vormde de opening van de Schelde zeker niet het keerpunt in de oor log. De Franse Kanaalhavens en de ha vens in Zuid-Frankrijk verwerkten tot aan de Duitse capitulatie veel meer goederen. Het grote formaat en de hardcover geven Slag om de Schelde 1944 een enorme uitstraling. Dit wordt nog eens versterkt door de schitterende vormgeving en het gebruikte kaart- en fotomateriaal en de tekeningen. Kortom, een boek voor ieder een die meer wil weten over de 'vergeten' gevechten tussen Duitse en geallieerde troepen in het najaar van 1944 in Zeeland en West-Brabant. Adri P van Vliet Nederlands Instituut voor Militaire Historie Tobias van Gent en Hans Sakkers, Slag om de Schelde 1944. De beslissing in de strijd om West-Europa, Uitgeverij Marberg Media, Bergschenhoek 2019, 353 pp., ill., 49,99. De Witte Swaen Jan Leijnse uit Den Dolder las met plezier het artikel van Ko de Jonge in De Wete van januari over het bovenlicht van het huis De Witte Swaen aan de Rouaansekaai in Mid- delburg. Hij dook meteen maar weer eens in zijn collectie en diepte daaruit een paar foto's op die hij ons toezond. Het gaat on der andere om een foto van voor de Twee de Wereldoorlog waarop nummer 53, De

de Wete | 2020 | | pagina 47