H<W Bij dit nummer 2 Archiefdiensten zijn bij uitstek bronnen voor genealogische en streekhistorische informatie. Veel auteurs die een artikel voor De Wete schrijven weten de weg naar de archieven te vinden. Hier bevinden zich waardevolle collecties met historische ge gevens over ons heem. Het Zeeuws Archief is nu de enige archief dienst op Walcheren. Het gemeentearchief Vlissingen is hier begin dit jaar in opge gaan. De gemeentearchieven van Middel burg en Veere waren Vlissingen al voorge gaan in 2000. Vrijwel alle bronnen voor de Walcherse geschiedenis zijn nu op een plaats te raadplegen. Veel vrijwilligers maken het de historisch onderzoeker steeds gemakkelijker door moeilijk leesbare of slecht vindbare gege vens toegankelijk te maken. Zo bestaat er een werkgroep Paleografie in Zeeland (PaiZ) die zich bezighoudt met de studie van oud schrift en het maken van transcrip ties. De groep maakt regelmatig volgens de regelen der kunst transcripties van do cumenten uit Walcherse bronnen, zoals de archieven van de steden Arnemuiden, Mid delburg en Veere. Het kan gaan om acht- tiende-eeuwse vonnissen van de rechtbank van Veere of de brief van Willem van Oran je uit 1582 waarin hij de stad Arnemuiden vergunning geeft belasting op wijn en bier te heffen ter dekking van de kosten van de reparatie van de kerk. Deze transcripties worden via internet online beschikbaar gesteld. De documenten kunnen puzzelstukken zijn voor verder onderzoek. Vaak is het nodig meer te weten over personen die opduiken in historisch onderzoek. Voor Walcheren is de website Zeeuwen Gezocht heel nuttig. Ook hier bewerken vrijwilligers gegevens die ze toevoegen aan deze personenzoek- machine. Elk jaar stijgt het aantal per soonsgegevens in deze database. Per 1 februari 2020 bedraagt het aantal per soonsgegevens in Zeeuwen Gezocht al meer dan 9 miljoen! Veel genealogen ma ken er gebruik van, maar het is ook be langrijk materiaal voor onderzoekers naar de geschiedenis van Walcherse steden, dorpen, huizen, kerken en boerderijen. Iedere dag worden er meer archiefstukken online gezet. Het is dus raadzaam altijd www.archieven.nl te raadplegen voordat men begint met onderzoek. Op deze data base zijn collecties van ruim vijftig archief diensten in Nederland gebundeld. Misschien kunt u met deze tips over een drempel geholpen worden bij het schrijven van een artikel. De redactie van De Wete kan altijd kopij gebruiken, want de geschie denis van ons Walcherse heem en dege nen die hier wonen blijft velen boeien. Dit nummer staat weer vol met interessan te artikelen, waarvan een paar gebaseerd zijn op documenten uit archieven. Met be hulp van de Zeeuwse Krantenbank kon A.W. Wirtz de geschiedenis van het bad huis van Middelburg samenstellen. De in Middelburg geboren Caroline Bleeker was de eerste vrouw in Nederland die promo veerde in de wis- en natuurkunde. Rijk-Jan Koppejan ijvert voor een gedenkplaat aan de gevel van haar geboortehuis. Dat ook buiten Walcheren interessante archiefstuk ken liggen bewijst het artikel van Tessa de Boer over de Amsterdamse schuinsmar cheerder Engelbert Sweerts. Het verhaal over het leven in het weeshuis van Vlissin- gen hebben we te danken aan Paulina van Moolenbroek, die haar herinneringen lang geleden al opschreef. Bijzondere details over het verblijf van prins Willem V op Wal cheren in 1786 heeft Anneke van Waarden-

de Wete | 2020 | | pagina 4