55 De bouwer die me uutgedocht eit een gedicht dat haar moeder lang geleden weleens voordroeg als er een bruiloft was. Het schriftje waarin moeder het gedicht had opgeschreven, had Sannie bewaard. Ze stuurde ons kopieën. Of haar moeder het gedicht ooit zelf schreef, wist ze ons niet te vertellen. Een paar dagen later liet Sannie ons weten dat ze bij het Zeeuws Archief had geïnfor meerd naar de herkomst van het gedicht. We waren het zelf een beetje kwijt, maar in De Wete nr. 1 van januari 2008 is het al een keer afgedrukt, zij het in een iets afwij kende vorm. Het is namelijk geschreven in het dialect van West-Schouwen. J. Polder mans uit Haamstede was de dichter, en hij droeg het voor het eerst voor, in Schouws dialect, op een Nederlandse tentoonstelling in Batavia, Nederlands-Indië, op 19 okto ber 1941. In gedrukte vorm verscheen het op 16 augustus 1946 in De Vrije Stemmen van Schouwen-Duiveland. In de PZC van 16 mei 1949 werd het opnieuw gepubli ceerd. Sannies moeder zal het gedicht waarschijnlijk hebben overgeschreven en er haar eigen dialect op hebben losgelaten Duitse krijgsgevangenen De foto van Duitse krijgsgevangenen op pag. 50 in De Wete van januari jl. moet ge nomen zijn op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg, zo beweerden wij. Dat hebben we geweten. We werden bestookt met tal loze reacties. De Nieuwe Vlissingseweg stond toen onder water. Jan Leijnse uit Klacht van de Lange Jan De verwoeste Abdijtoren in Middelburg op 10 Mei 1940 Zê me mee acht zwaere voeten, Dan was 't feest in mien oud stadje. Mê die ruge woeste kerels Nevens de Abdie geplant. Dan was Middelburg te klein. Trokke zich d'r niks van an As een wachter voor de vromen, En dan kloenk m'n bronze stemme En ze smeete mee d'r bommen As een baken voor het land. Deur de straete en over plein. Om d'n ouwe Lange Jan. Zo heb ik 'ier in Zeelands hoofdstad 'k Stoeng te puffen en te zuchten, Was een man van kunstzin groot. Vele eeuwen a gestae. 'k Waerschuwde uut aole macht. Wat een slanke lenden kreeg ik, Kè geslachten op zie komme, Mê ze bleve smiet' en gooie. En die krone op m'n ood. Kè geslachten weg zie gae. Toen begon vo mien de nacht. En wat kan ik verre kieke. Mer op die dag in midden Meie, Zeeuwen, 'k kan nie langer waeke Over stad en platteland. 'k Stoeng te proenken als een paauwe Over julder mooie land. Van de dunen van West Schouwen Mee m'n goudblienkende haene Ze m'n krone afgesloge Toet in 't landje van Cadzand. In het strekke hemelsblauwe. En m'n oogen uutgebrand. Kê ze van verre an zie komme, Zilvere veugels kwaeme vliege, M'n stemme kan nie langer klienke Vlag in top en zeilen bol, Dreigend mee kanon en bom. Over velden wied in 't rond. Onze grote Oostindievaerders, En ik zei nog, noe geen grapjes, Mê m'n voeten bluven eeuwig Mee de rumen boordevol! Eerbied vo d'n ouderdom. Vastgegroeid in Zeeuwse grond.

de Wete | 2020 | | pagina 57