56 Den Dolder stuurde ons een panoramafoto van Middelburg waarop goed te zien is hoe de inundatie de stad omsingelde. Daar konden al die Duitsers dus niet staan. Maar waar stonden ze dan wél? Klein Vlaanderen, schreef iemand. Een ander opperde zelfs Vrouwenpolder, want daar capituleerden de laatste Duitsers. De meesten houden het echter op de Haven- dijk in Middelburg. Bep Ton-Mondeel uit Middelburg weet ze ker dat het de Havendijk is: "De schuur links op de foto was van mijn opa A. Ba- rentsen. Mijn opa en oma woonden er- 'Overzicht van de catastrophe welke Walcheren trof', Middelburg 1944. (ZB, Beeldbank Zee land, prentbriefkaart, 35725) naast, met twaalf kinderen." Piet Castenmiller uit Middelburg meldt dat die zwarte schuur er al lang niet meer staat. Ook de meelfabriek, het gebouw op de achtergrond op de foto in De Wete - dus niet de villa Dorothy -, is er niet meer. "In het boekje Middelburg 1940-'45 van M. Sanderse uit 1979 is nagenoeg dezelfde foto opgenomen", berichten Adrie van Wel uit Rijsbergen en Frans de Looff uit Middel burg. Kees Stevense uit Middelburg mailt dat het ging om ongeveer 2.500 Duitse soldaten. Ze werden bewaakt door Schotse bevrij ders van de stad en leden van de Orde dienst, en ze stonden opgesteld om het Kanaal door Walcheren te worden overge zet "met stormboten". Bob van der Weel uit Middelburg - "Uw veronderstelling is geheel onjuist", met een paar uitroeptekens - stuurt ons een foto waarop te zien is dat de Duitsers aan het kanaal staan om overgezet te worden. Vol gens Jan Kaljouw uit Oost-Souburg ge beurde dat met buffalo's. Hij was er zelf bij: "Het was angstig om te zien hoe die zware kolossen vol met gevangenen van de vrij steile helling het water in reden. Het leek wel of ze kopje onder zouden gaan. Maar zodra de voorste laadklep op het water ie krijgsgevang op transport i

de Wete | 2020 | | pagina 58