61 deed de Stichting Volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen bijna de das om en in 1980 werd de oude kweekschool aan de Herengracht weer betrokken. De zwerf tocht door de stad eindigde achter het stadhuis aan de Helm, waar de stichting onderdak vond bij het University College Roosevelt, in meerdere opzichten een plek die recht doet aan de inmiddels verworven status. Onderdeel van de sterrenwacht is nu ook het Lipperhey-museum over de historie van optica en sterrenkunde. Het observato rium is in Oostkapelle ondergebracht. In 2008 vierde Middelburg het feit dat vier honderd jaar eerder een "instrument omme verre te sien" ofwel de telescoop werd uit gevonden. Dat was geen toevalstreffer. Middelburg was in die tijd de op één na belangrijkste stad van de republiek en huisvestte naast veel bekwame lenzenslij- pers de oudste glasblazerij van de Noorde lijke Nederlanden. Koos Schouwenaar, in Rondleiding door Rijk-Jan Koppejan. (foto Ida Doorenweerd) 2008 burgemeester van Middelburg, deins de er niet voor terug te zeggen dat de tele scoop Middelburg in het centrum van het heelal plaatste. Dat was wat overdreven natuurlijk, de telescoop liet juist zien dat zelfs de aarde in de verste verte niet het centrum van het heelal is, een feit dat in die tijd door veel wereldlijke en vooral ker kelijke leiders als fake news werd be schouwd. De oud-predikant Philippus Lansbergen had er minder moeite mee. Hij was een aanhanger van Copernicus die in 1543 had berekend dat niet de aarde maar de zon centraal stond in het ons bekende stelsel. Nadat Lansbergen vanwege zijn kritiek op een burgemeestersverkiezing in 1613 de kerk van Goes had moeten verlaten, ves tigde hij zich in Middelburg waar hij zich bezighield met astronomisch onderzoek.

de Wete | 2020 | | pagina 63