62 Hij schreef er onder meer zijn Bedenckin- gen Op den Daghelijckschen, ende laer- lijcksen loop vanden Aerdt-cloot (1629), een bestseller. Reden genoeg om hem, een kleine 350 jaar later, naamgever van de sterrenwacht te maken. Maar wie was de uitvinder van de tele scoop? Dat was ongetwijfeld Hans Lipper- waarde ervan direct in en gaf Lipperhey de opdracht om drie kijkers te maken. Op 15 december 1608 waren ze klaar. Lipperhey verdiende er 900 pond mee en verhuisde prompt naar een grotere woning, De drie Ware Gezichten op de Groenmarkt. Geen standbeeld maar een parkeermeter mar keert nu de plaats waar het pand stond. Glas uit de zeventiende eeuw, gevonden op de plaats waar de glasfabriek stond in Middelburg. (foto Ida Doorenweerd) hey, ook al deed tijdgenoot Zacharias Jan sen (althans diens zoon Johannes) ook een gooi naar dat predicaat. Zacharias was een zeer begaafd glasslijper, tevens valse munter en drinkebroer. Hij heeft ongetwij feld ooit een verrekijker gemaakt, maar Lipperhey was hem voor. Lipperhey intro duceerde (waarschijnlijk) het diafragma en het lukte hem om zijn kijker te demonstre ren bij prins Maurits. Die zag de militaire Middelburg werd marktleider - wellicht zelfs monopolist - in de vervaardiging van de telescoop, ofwel de 'Hollandse kijker'. De stad beschikte over het beste Veneti- aanse glas en de beste slijptechnieken. Het zou nog tweeënhalve eeuw duren voor er door de uitvinding van het prisma een nieuwe technologische sprong kon worden gemaakt. Intussen ging het snel met de verbreiding van de telescoop. Al in 1610 publiceerde Galileï over de vier manen bij Jupiter en ondersteunde hij door eigen waarneming de opvattingen van Coperni cus, wat hem ten slotte (ook toen al) huis-

de Wete | 2020 | | pagina 64