63 arrest en een publicatieverbod opleverde. Wie een beeld wil hebben van de ontdek king van het heelal door de jaren heen en de Zeeuwse invloeden daarbij, moet eens langs de tijdlijn lopen in de gang van het museum. De klassieken zijn er weliswaar niet meegenomen, maar de tijdlijn begint toch al in 1445 met de wiskundige Paulus van Middelburg. Vervolgens maak je ken nis met de eerdergenoemde brillenmakers Lipperhey en Jansen. Een reeks van ge leerden en ambachtslieden volgt tot aan Klaas Jobse uit Oostkapelle. Diens profes sionele waarnemingen zorgden ervoor dat er een planetoïde naar hem werd ver noemd (in 2010). Onderweg naar Klaas kom je de eerste vrouw tegen, de dichteres en wiskundige Petronella Johanna Timmer man (1724-1786). Oude bekenden volgen, zoals Buys Ballot (1817-1890) en Pieter Zeeman (1865-1943) en de eerste Zeeuw se astronaut, de uit Sluiskil afkomstige Amerikaan Lodewijk van den Berg (1932), van wie gezegd wordt dat hij slapend in de dampkring terugkeerde. De rondleiding in de bovenzalen laat ons kennismaken met een grote verzameling antieke instrumenten en telescopen en met replica's van beroemde exemplaren, zoals de Nederlandse telescoop van William Herschel uit 1780. Er is ook een replica van een slijpmachine waarmee de techniek van het lenzenslijpen zichtbaar wordt ge maakt. In een andere zaal wordt ingegaan op de relatie met de scheepvaart in de Gouden Eeuw. Een goede plaatsbepaling op zee (bepaling van breedte- en lengte graad) was immers van levensbelang, en dat kan met behulp van de stand van he mellichamen. Daarvoor werden sterren kaarten gebruikt. Keyzer, De Houtman en Plancius waren in die tijd de belangrijkste astronomen voor het in kaart brengen van de sterrenhemel op het zuidelijk halfrond. Even verderop namen we kennis van de 'Zeeuwse Inslag', de meteorieteninslag bij Ellemeet op 28 augustus 1925. Ten slotte bezochten we de zaal van de moderne tijd, de tijd van de ruimtevaart. Hier zagen we Lodewijk van den Berg te rug. Hij ging met de Challenger de ruimte in om er de groei van kristallen te bestude ren en nam daarbij de vlaggen van Zee land en Axel mee. De vlag van Zeeland schonk hij aan de provincie en die 'wap pert' nu in de sterrenwacht. Luctor et Emer- go: ontworsteld aan de zwaartekracht en toch teruggekomen. Het kan ook anders aflopen, want de vlag van Axel (waaronder Sluiskil toen viel) is nergens meer te vin den. Leo Faase De Slag om de Schelde Op woensdag 22 januari gaf Hans Sak kers, een van de twee schrijvers van het boek Slag om de Schelde, een lezing over de bevrijding van Zeeland en het westen van Noord-Brabant. De lezing werd gehou den in het kader van 75 jaar bevrijding. De zaal was overvol. In de vroege ochtend van 6 juni 1944 vond de langverwachte invasie plaats in Nor- mandië. Ondanks de felle Duitse tegen stand waren de operaties succesvol. Op de avond van 6 juni 1944 hadden de geallieer den vaste voet aan de grond. In de daarop volgende dagen voerden de Duitsers ver sterkingen aan waardoor zij de geallieer den bijna twee maanden in Normandië vasthielden. De Duitse tegenstand brak op 7 augustus toen hun tegenaanval bij Avran- ches door de geallieerden werd afgesla-

de Wete | 2020 | | pagina 65