64 gen. Hierna konden de geallieerden over een breed front vrijwel ongehinderd opruk ken. Op 4 september viel de haven van Antwerpen nagenoeg zonder slag of stoot en bijna onbeschadigd in handen van de 11de Britse Pantserdivisie. Tot dan toe werden de geallieerden voor het merendeel bevoorraad vanuit de pro visorische Mulberry-haven bij Arroman- ches. Deze haven was slecht bestand te gen zware weeromstandigheden en bovendien werden de aanvoerlijnen vanuit Normandië naar het front te lang. De haven van Antwerpen was de oplossing voor deze problemen. De stad mocht dan bevrijd zijn, de toegang tot de haven niet. Om een vrije doorvaart mogelijk te maken, moesten beide oevers van de Westerschelde gezui verd worden van Duitse troepen. Het lag dan ook voor de hand dat de Britse troepen na de inname van Antwerpen zouden door stoten naar Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren. Op het hoofdkwartier van de Amerikaanse generaal Eisenhower ontstond het plan Walcheren te bezetten door de inzet van twee Amerikaanse parachutistendivisies. De eigenzinnige Brit Montgomery, die zich zelf veel geschikter als opperbevelhebber vond dan Eisenhower, had zo zijn eigen plan. Hij was van mening dat Duitsland op instorten stond en dat het vrijmaken van de Westerschelde niet nodig was. In plaats daarvan wilde hij een doorbraak forceren naar het hart van Duitsland met operatie Market Garden. Door deze operatie ont stond er ruimte voor het 15de Duitse Leger om vanuit Breskens en Terneuzen de Wes- terschelde over te steken en richting Bra bant te marcheren. Uiteindelijk is dat zo'n 80.000 manschappen van het Duitse 15de leger gelukt. Vanaf 10 september vonden dagelijks geal lieerde luchtaanvallen plaats op schepen die Duitsers naar de overkant brachten. De aanvallen waren zo intensief, dat het over zetten van Duitse troepen alleen 's nachts of overdag bij slecht zicht kon plaatsvin den. Op 11 september vielen bommenwerpers Hans Sakkers. (foto Ida Doorenweerd) de haven van Breskens aan, vanwaar de meeste Duitsers naar de overkant vertrok ken; 199 burgers vonden de dood en het dorp werd bijna compleet verwoest. De bevrijding van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren maakte eigenlijk geen deel uit van de Slag om de Schelde. Die begon enkele weken later. Op 16 september passeerde de 1e Poolse Pantserdivisie de grens bij Koewacht en Heikant. De strijd om Oost- Zeeuws-Vlaanderen duurde twaalf dagen. West-Zeeuws-Vlaanderen was tijdens ope ratie Switchback, die op 6 oktober begon, wekenlang het toneel van zware gevech-

de Wete | 2020 | | pagina 66