65 ten. De Canadezen moesten dorp voor dorp bevrijden. De bevrijding van Breskens was voor de geallieerden van strategisch belang, de haven moest worden klaarge maakt voor de landing in Vlissingen. Op 21 oktober werd Breskens bevrijd. Operatie Vitality I bestond uit een opmars vanuit Noord-Brabant richting Zuid-Beve land. Deze begon op 24 oktober met een aanval door de 2de Canadese Infanteriedi visie. Ze hadden gehoopt hier snel te kun nen oprukken en bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland in handen te krijgen. Maar de opmars werd vertraagd door een hardnekkige Duitse verdediging. Om de belangrijkste Duitse verdedigingslinie, het Kanaal door Zuid-Beveland, te omzeilen voerden de 6de Canadese Infanteriebriga de en de 52ste Schotse Laaglanddivisie een amfibische aanval over de Schelde uit. Hierbij werden de Duitsers van opzij aan gevallen. Uiteindelijk waren zij genood zaakt zich terug te trekken bij de Sloedam. Op 26 oktober begon operatie Vitality II met de overtocht vanuit Terneuzen van een invasievloot van 137 buffalo's richting Zuid-Beveland. Ze vervoerden twee batal jons van de 156ste Infanteriebrigade van de Laaglanddivisie. Met deze landingen, tussen Hoedekenskerke en Baarland en ten oosten van Baarland, werd de Duitse verdediging omzeild. Toen de kanaallinie doorbroken was, verbrokkelde de Duitse tegenstand op Zuid-Beveland. Het oorspronkelijke plan van generaal Ei senhower om bij de bevrijding van Walche ren parachutisten in te zetten ging niet door omdat het 1e Geallieerde Luchtlandingsle- ger er geen heil in zag. Vervolgens kwam de Canadese luitenant-generaal Simonds met het plan de zeedijken te bombarderen en Walcheren onder water te zetten. Dat begon op 3 oktober met het bombarderen van de Westkapelse zeedijk. Bij dit bom bardement kwamen 159 inwoners om. Vervolgens werden op 7 oktober de Nolle- dijk bij Vlissingen, de zeedijk bij Ritthem en op 11 oktober de zeewering bij Veere ge bombardeerd. Walcheren stond op 19 ok tober voor tachtig procent onder water. De Sloedam, die door slikken en schorren was omgeven, was de enige toegangsweg over land die Walcheren met Zuid-Beve land verbond. Een aanvaller had hier geen mogelijkheid dekking te zoeken. De Slag om de Sloedam begon op 31 okto ber en het duurde vijf dagen voordat er een geallieerd bruggenhoofd was. Britse, Franse en Nederlandse com mando's voerden op 1 november operatie Infatuate I uit. Vanuit Breskens werden de commando's met landingsboten overge bracht naar het landingsstrand bij de Vlis- singse Oranjemolen. Na een grimmige strijd werd een kwetsbaar bruggenhoofd gevestigd. Na drie dagen van felle straat gevechten was Vlissingen bevrijd. Ook op 1 november begon operatie Infatu ate II. Vanuit Oostende werd een landing uitgevoerd bij Westkapelle. Drie mariniers- Coll. Hans Sakkers.

de Wete | 2020 | | pagina 67