6 maar al gauw liep ik met de kinderen uit de buurt mee die op dezelfde school zaten. Iedere eerste schooldag van de maand kreeg ik een gulden schoolgeld mee. Als er meer kinderen uit een gezin op school zaten, dan werd het bedrag iets lager. Ik ging graag naar school en ik hield van leren. Een enkele keer moest ik nablijven om iets af te maken en dat was natuurlijk niet leuk. Vriendinnetjes bleven niet altijd op me wachten en dan moest ik alleen terug naar huis. Vooral in de wintermaan den, als het vroeg donker werd, viel dat niet mee. Zolang ik in de straten liep ging het nog wel. De Kerkhoflaan was een lan ge weg langs het kerkhof met hoge bomen Een foto uit 1907. Het tweede meisje van links is vermoedelijk Paulina van Moolenbroek. Rechts Francien Hendriks. (coll. fam. Geljon) aan de ene kant en lange tuinen aan de andere kant en werd daarom ook wel het Lange Pad genoemd. Ik liep zo vlug als ik kon. Vaak kwam ik de lantaarnopsteker tegen. Dat was een kleine man met een laddertje op zijn schouder en een stok met een haak. Daar trok hij de lamp mee aan en als het gaskousje stuk was zette hij het laddertje tegen de lantaarnpaal en deed hij er een nieuw kousje op. Dan bleef ik altijd even kijken, want dat was interessant. Twee sterfgevallen In 1909 werd vader plotseling ernstig ziek. Hij stierf binnen een week aan longontste king. Jan was toen zestien jaar en hij kreeg op De Schelde een hoger loon omdat hij kostwinner werd. Moeder werd almaar zieker en kon op een gegeven ogenblik niet meer lopen of staan.

de Wete | 2020 | | pagina 8