7 Ylissirtgen, Kerkhoflaar; Sl:t- I Voordat Jan 's morgens naar zijn werk ging, tilde hij haar uit bed en zette haar in een gemakkelijke stoel. De dokter vond het beter dat moeder opgenomen werd in het ziekenhuis om te zien of er iets aan haar benen gedaan kon worden. Moeders oud ste broer, die in een rustig dorp op Schou wen woonde, bood aan om Dingeman in huis te nemen. In de Zaaihoek reed de stoomtram rakelings langs het erf, wat gevaarlijk was voor een kleuter van vijf. Moeder gaf met gemengde gevoelens toe en zo vertrok de kleine jongen uit huis. Toen moeder in het ziekenhuis lag bleef Elisabeth thuis voor het huishouden. Een oudtante kwam af en toe eens kijken. Op zondag en op woensdagmiddag mochten de kinderen naar moeder op bezoek. Het werd erg stil in huis, want vader was er niet meer, moeder lag in het ziekenhuis, Dinge- man was naar Schouwen en grootvader, die vaak zijn geheugen kwijt was, was op genomen in Vrederust, een tehuis bij Ber gen op Zoom. Drie maanden later kreeg Jan van de dok- De Kerkhoflaan of het Lange Pad, Vlissingen ca. 1910. (Zeeuws Archief, fotocoll. Vlissingen [7413], nr. 34885, PA3567) ter te horen dat er geen hoop voor moeder meer was. Ze overleed op 6 september 1910, in de nacht voor mijn negende ver jaardag. De oudtante, die zelf inwoonde bij een dochter met man en twee kinderen, nam ons viertjes in huis en onze huisraad werd verdeeld. Wij waren te jong om bij alle be slissingen over de nalatenschap van onze ouders betrokken te worden en dat vonden we jammer want van de gouden sieraden van moeder hebben we nooit meer iets gezien. Na enkele maanden begreep Jan dat we niet langer bij onze oudtante konden blij ven wonen. Kordaat stapte hij naar het weeshuis in de stad en legde daar onze situatie uit. De vader en moeder van het weeshuis stelden het bestuur ervan in ken nis en al vrij snel werden wij opgenomen in het Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat

de Wete | 2020 | | pagina 9