9 l grond, de zoogenaamde Stadsweide, op het Zand", geschikt om er een aantal stra ten of zelfs een compleet villapark aan te leggen. Maar naar verluidt zal de gemeen te deze grond nooit afstaan om er te bou wen, zolang 't Zand niet geannexeerd is. Want dat zou een uittocht betekenen van mensen die in de stad werken. "Het is ze ker goed, dat B en W al deze argumenten eens ter overweging aan de regering voor leggen, wellicht heeft deze dan wat over voor eene annexatie", aldus het advies van de Nieuwe Zeeuwsche Courant van 7 no vember 1912. Een snippertje grond Kijkt Middelburg van tijd tot tijd verlangend over de grens naar de buurgemeente, in Koudekerke beziet men soms begerig de Middelburgse eigendommen aan grond. Op een zeker moment laat men vanuit Koudekerke het oog vallen op een circa vijf are klein snippertje, onderdeel van de Bur gerweide. Achtergrond is het groeiend aan tal bewoners van 't Zand en hun kerkelijk onderdak. Hoewel woonachtig onder de rook van Middelburg, behoren zij niet al leen burgerlijk maar ook kerkelijk tot Kou- dekerke. Aanvankelijk had men zondags school gehouden in een vroegere herberg. Ten behoeve van de zondagse kerkdien sten was er in 1898 een evangelisatielo kaal verrezen. Dat gebouw aan de Kerk steeg 5 staat er trouwens nog steeds. Onder de naam 't Pand is het in gebruik bij de Stichting voor Praktische Filosofie. Maar de nood is in 1913 weer hoog. Dus vraagt de kerkvoogdij van de Nederlands-her vormde gemeente in Koudekerke een klein stukje van de Burgerweide te mogen kopen om daar, op een open ruimte aan de hoofd weg, de (Oude) Koudekerkseweg, een kerk Gemeente Koudekerke Gemeente Middelburg 1. Vuile Bresje Vogelstraat 2. Kerksteeg 3. Langeviele(buiten)singel Koudekerksesingel 4. Vlissingsesingel Tramsingel Langeviele(buiten)singel 5. Burgerweidestraat 6. Langevieleweg 7. De Ruyterstraat 8. Karei Doormanplein A. Breeweg B. Oude Koudekerkseweg C. Langevielebuitenbrug D. Poelendaeleweg Globale aanduiding van de Burgerweide, (teke ning Huib Meulblok) te kunnen bouwen. Het gemeentebestuur van Middelburg beschikt afwijzend. Niet dat men bebouwing op 't Zand wil weren en daardoor "zeer kostbaar terrein van de gemeente zo goed als waardeloos te laten liggen", maar men vindt de tijd nog niet rijp om weer over annexatie te discussiëren.20 De teleurstelling in Koudekerke is groot. De Koudekerkse dominee Fr. Postma be treurt het dat de door de Middelburgse architect Adr.M. Baljeu ontworpen kerk niet

de Wete | 2020 | | pagina 11