10 zal verrijzen op "de daarvoor meest ge schikte plaats: de 'burgerwei'". Men gaat op zoek naar een andere locatie. Er zal hoe dan ook een "mooi kerkje" voor 400 personen komen, "al is het dan door het wijs beleid van Middelburgs gemeente raad op een minder mooie plaats".21 Het is duidelijk dat de initiatiefnemers een opval lende plek voor hun kerk ambiëren, iets wat we tegenwoordig een zichtlocatie noe men. Maar op dat punt moet men inleve ren. Uiteindelijk bouwt men de kerk in hoog tempo, binnen het jaar 1914, op een ander terrein op 't Zand. De tweede keuze is een minder in het oog springende plek, aan de Vogelstraat, een zijstraat van de doorgaan de (Oude) Koudekerkseweg. Veelzeggend is de naam die niet alleen in de volksmond maar ook in officiële stukken voor deze plek, een soort inham van de hoofdweg, wordt gebruikt: het Vuile (of Vuule) Bres- je.22 Op 8 mei wordt de eerste steen gelegd en al op 9 december 1914 kan de nieuwe kerk worden ingewijd. En ook bij die fees telijke gelegenheid galmt de diepe teleur stelling na. Vanuit Koudekerke verwijt men de Middelburgse gemeenteraad "niet libe raal genoeg" te zijn om voor de kerk een stukje van de Burgerweide te verkopen. "Voor een sportterrein zou men misschien een gedeelte hebben afgestaan, evenals voor een militaire slachterij, maar voor een kerk - dat kon niet."23 Het kerkgebouw, met twee torens van ongelijke hoogte, zou tot 1963 als zodanig in gebruik blijven en er wordt momenteel gewerkt aan een herbe stemming. Bij de gemeente Middelburg hing de vlag er inmiddels anders bij. Het Middelburgse bezit aan grond op 't Zand blijkt in 1921 12 hectare groot te zijn, terwijl ook elders aan de singels, niet alleen op Koudekerks terri torium, grond is en wordt aangekocht.24 De gemeente bedrijft daarmee een vorm van grondpolitiek. Op de korte termijn kan men opbrengsten blijven inboeken uit de ver pachting als bouw- en weiland. Maar op langere termijn zal men woningbouw ver wachten of bevorderen op grond die men zelf in 1913 al als "zeer kostbaar" betitelde. En ook niet elke claim op de Burgerweide wordt voortaan afgewezen. Zo krijgt sport vereniging VIOS in 1924 toestemming om een deel van de Burgerweide te gebruiken om er te korfballen.25 Woningbouw Rond diezelfde tijd zijn er inderdaad ook concrete plannen voor woningbouw op de weide. Begin 1924 stellen B en W een grondruil voor. Daarbij is de bedoeling dat aannemer L.F Groosman een strook van 40 meter diep over de volle breedte van de Langevielesingel tussen de vroegere mili taire slachtplaats en de Oude Koudekerk- seweg overneemt om daar middenstands woningen te bouwen. Dat worden de nog altijd bestaande huizen aan deze singel, in twee blokken, met de hedendaagse huis nummers 46 tot en met 92. In ruil daarvoor zal de gemeente van Groosman weide grond kopen tussen de Domburgse Water gang en kwekerij Noske (ongeveer ter plaatse van de latere kwekerij Dekker). Het voorstel wordt door de gemeenteraad aan genomen op voorwaarde dat de te bouwen woningen qua uiterlijk onderworpen wor den aan de goedkeuring van B en W.26 Deze bouwplannen en -activiteiten spelen zich af in een merkwaardig bestuurlijk grensgebied. Want terwijl de gemeente Middelburg kennelijk welstandseisen kan stellen aan huizen op Koudekerks grond-

de Wete | 2020 | | pagina 12