12 spelen plaats op de weide. Blijkbaar werd deze vorm van incidenteel gebruik door de buren, in casu de gemeente Koudekerke, wél getolereerd door Middelburg. In 1930 is er wederom sprake van kerk- bouwplannen. Die betreffen weliswaar een locatie aan de Seissingel, maar vormen in de Middelburgse gemeenteraad aanleiding om nog eens terug te blikken op de besluit vorming in 1913. De Gereformeerde Ge meente wil aan de singel, nabij de villa Overdamme (Seissingel 10), een kerk bou wen, maar B en W en een overgrote meer derheid van de raad verwerpen dat plan. Het raadslid Ch. Hondius echter vindt "kerkbouw geen ontsiering" en herinnert aan vroegere tijden. "Men vond een melk fabriek op den Singel niet erg. Dat men jaren geleden den kerkbouw op de Stads weide op het Zand tegen hield, was om andere reden te begrijpen, maar deze staat nu in een uithoek en niet tot verfraaiing en in het belang van de kerkgangers."30 Pas wanneer eind 1932 blijkt dat het rijk de huur van de rijschool heeft opgezegd, ver andert het standpunt van de gemeente Middelburg. B en W zien nu geen enkele reden meer om het instituut nog langer in stand te houden en stellen de raad voor het per 1 juli 1933 op te heffen en de pi keur eervol te ontslaan. Het garnizoen was al eerder verdwenen uit de stad. Hiermee komt de Burgerweide ter vrije beschikking van de gemeente die trouwens al pacht ontvangt van Kweeklust.31 In september 1933 maken B en W een rondrit met drie auto's langs de diverse terreinen waar Kweeklust dan actief is. Het gezelschap bezoekt als laatste daarvan "de tuintjes achter de huizen op den Langevielesingel en grenzende aan de zgn. Burgerweide". "Hier gelukkig weer vele bloemen, tot groo- te zonnebloemen toe, en bijna uitsluitend goed aangelegde en onderhouden groen- tenperken, al bleek ook hier weer verschil tusschen leden, die, hoe ijverig ook, geen kijk op het werk hebben, en hen die over lust en voldoende kennis beschikken." Aldus de verslaggever van de Middelburg- sche Courant van 18 september 1933. Nog een pachter Het volgende jaar is het niet alleen Kweeklust dat een deel van de weide pacht; een ander deel wil de gemeente verpachten aan de heer P Koole Pzn.32 En wat de volkstuinvereniging betreft, tot eind 1936 had zij voor het gedeelte dat zij pachtte, 6800 vierkante meter groot, jaar lijks een bedrag van f 95,20 betaald, maar had ze ook jaarlijks 20 procent pachtver- mindering ontvangen. Aan die korting wil de gemeente nu een einde maken.33 Dat veroorzaakt enige strubbeling, want terwijl volgens de gemeente de pachtprijzen van bouwland stijgen, wil Kweeklust nog steeds aanspraak maken op de tot dan toe ver gunde pachtvermindering.34 Feestelijkheden vinden er ook weer plaats op de Burgerweide. In augustus 1938 or ganiseert de Oranjevereniging op 't Zand activiteiten ter gelegenheid van het veertig jarig regeringsjubileum van koningin Wil- helmina. Door een geval van kinderverlam ming kan het kinderfeest echter niet doorgaan en blijft de Burgerweide (voor kinderspelen) overdag leeg. Des te drukker is het evenwel bij het ringrijden op een terrein aan de Breeweg.35 's Avonds is het wél geanimeerd op de Burgerweide, die dan rondom en bij de muziektent elektrisch verlicht blijkt te zijn.36 In 1940 heeft de Burgerweide een omvang bereikt van ruim 15 hectare die helemaal

de Wete | 2020 | | pagina 14