14 op 20 augustus in met het voorstel van Frederiks. Dat gebeurt in de laatste verga dering voordat per 1 september op last van de bezetter de werkzaamheden van de gemeenteraden worden stopgezet.41 De gemeente Koudekerke kan niet anders dan zich met twijfels en tegenzin bij het besluit neerleggen. "Ware Middelburg niet zoo rampzalig getroffen, dan is er re den aan te nemen, dat Middelburg nimmer plots behoefte zou hebben aan groote bouwterreinen voor 'massale bouw'." Men beseft dat Middelburg "de benoodigde grond wel degelijk zelf bezit", maar men verwijt de buurgemeente ook boze opzet. "Deze gronden zijn destijds niet uit een geldbeleggingsoogpunt aangekocht, doch kennelijk met het speculatieve oogmerk om dit feit als motief voor een annexatie aan te voeren."42 De woningbouw gaat van start aan de hui dige Oude Koudekerkseweg, misschien wel op de zichtlocatie die de Koudekerke naren in 1913 op het oog hadden voor hun kerk. In september 1941 kan burgemeester De Bordes melden dat men op 't Zand "in snel tempo aan het bouwen is": "Begin November moeten de gezinnen daar in trekken."43 De bouw luidt tevens het einde van de Burgerweide in. De straatnaam Burgerweidestraat moet voortaan de herin nering daaraan levendig houden. En mis schien is ook de in 1950 geopende buurt- speeltuin aan de Baarsjesstraat te beschouwen als een verwijzing naar het vroegere gebruik van de weide. Leeg plein Een wonderlijke noot tot slot. In het ont werp uitbreidingsplan van Middelburg uit 1941 is een opvallend brede Langeviele- weg geschetst. En het belangrijkste kruis- punt van deze weg, dat met de De Ruyter- straat, is uitgebreid met een rechthoekig plein. Op dat plein, het huidige Karel Door manplein, staat een kerkgebouw geprojec teerd. Op een plek met werkelijk alle ken merken van een zichtlocatie. Maar toen het uiteindelijk mocht, weliswaar niet aan de Oude Koudekerkseweg, bleef de bouw van een kerk daar uit. Het Karel Doormanplein bleef leeg. Eindigen we met de vraag: was de Burger weide van de burgers van Middelburg? Voor zover viel na te gaan: ja en nee. De weide stond de burgerij ter beschikking bij openbare gelegenheden, maar in de prak tijk waren de gebruikers vaak de Koude- kerkse inwoners van 't Zand. De weide leverde de gemeente Middelburg aanvan kelijk weinig inkomsten. Het lijkt erop dat ze in het begin primair bedoeld was voor de rijschool en als exercitieweide. De wei de werd pas financieel aantrekkelijk toen er woningbouw kon worden gerealiseerd. Enigszins onduidelijk is gebleven in hoe verre de steeds uitdijende Burgerweide is ingezet als middel om annexatie van 't Zand te bevorderen. Aad de Klerk 1. Zeeuws Archief (ZA), Archief gemeente Middelburg; straatnamencommissie 1936 1964, inv.nr. 4; PZC, 20 december 1941. 2. ZA, Archief gemeente Middelburg; gemeen teverslag, inv.nr. 1. 3. H.M. Kesteloo, 'De stadsrekeningen van Mid delburg', dl. VI, in: Archief Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, 1900-VIII-3, p. 67. 4. www.volkstelling anno 1849; 1899. 5. ZA, Archief gemeente Koudekerke (AK), Inventaris, p. 9; PZC, 23 oktober 1941; Vlis- singsche Courant, 10 juni 1922.

de Wete | 2020 | | pagina 16