21 schilderijen bekijken gauw vervelen en ik was dus blij toen we weer weggingen. We wandelden daarna naar de Franse bazaar waar ik van mijn zakgeld twee mooie kaat- seballen kocht. Op het Rembrandtplein bezochten we het Nederlands Panopticum. Daar stonden wassenbeelden van belang rijke mensen en tableaus met gebeurtenis met de stoomtrein naar Vlissingen terugre den dronken we nog iets in een restaurant. Daarna wandelden we naar het station. Het was een mooie dag en alle weeshuis kinderen hadden genoten. Toen we thuiskwamen waren we nog zo opgewonden dat we midden op straat een grote kring maakten en afscheidsliedjes UBÉi sen van vroeger. Ik vond het erg interes sant. De volgende attractie was het Panoramagebouw aan de Plantage Mid denlaan. Langs een smalle trap kwamen we op een plateau met zakken zand erom heen. We stonden midden in een beschil derd doek over het beleg van Haarlem dat vanaf het plafond tot aan de grond hing. Een meneer legde aan ons uit wat er te zien was. Het was daarboven doodstil en het ronde schilderij zag er erg indrukwek kend uit. De middag was alweer bijna voorbij toen we door de stad naar het Begijnhofje wan delden, waar het rustig was. Voordat we Apenkooi in Artis. Amsterdam 1906. (Rijks- museum.nl) zongen. Het waren echte ouderwetse vers jes zoals "Doe open bruggeman", "We gaan nog niet naar huis" en ten slotte nog een potpourri van allerlei andere liedjes. Het dagje naar Amsterdam kon niet betaald worden van de vijf cent die we het hele jaar door iedere week gespaard hadden. De trein en de toegang tot alle evenementen hoefden we niet te betalen. De vroege beurt In het weeshuis stonden een handwasma-

de Wete | 2020 | | pagina 23