23 'jr JjBgp keukenkachel niet aankreeg, dan was Lei den in last. Dan moest ik wachten tot de vader mopperend naar beneden kwam om me te helpen. Daarna maakte ik de kachels op de drie zalen aan. Dat ging makkelijker, want die werden met antraciet gestookt. Mijn volgende klusje was de zalen dweilen en stof afnemen. Om kwart over zes bracht ik een keteltje warm water naar boven zo dat vader zich kon scheren. Om kwart voor zeven wekte ik de grote meisjes en de juffrouwen en maakte ik mijn bed op. Daar na controleerde ik alle kachels nog een keer. De kleine kinderen werden om kwart over zeven gewekt door de juffrouw. Zij moesten eerst geknield voor hun bed het ochtend gebed opzeggen. Daarna gingen ze was sen, aankleden en hun bed afhalen. De juf keek of ze goed schoon waren en draaide bijkans hun oren eraf om te kijken of er nog vuil achter zat. Twee keer per week werd het haar van de kinderen met een stofkam gekamd, want veel schoolkinderen hadden luizen. Daarna maakte iedereen zijn bed op en liepen we gezamenlijk naar beneden en op de trap riep iedereen: "Goedemor gen vader en moeder." Om acht uur ging de bel voor het ontbijt. In bad Op zolder stond een groot waterreservoir dat door een kachel in het washok werd verwarmd. Op zaterdagmorgen werd die kachel aangezet, want 's middags gingen alle kinderen in bad of onder de douche. In de badkamer hingen twee douches, met Schuttersgilde/Burgerwacht voor het Burger weeshuis. Enkele mensen kijken vanachter het raam. Vlissingen 1910. (ZB, Beeldbank Zee land, 7982)

de Wete | 2020 | | pagina 25