26 ■S" j$f (0 de schouder en droeg een lange veger bij zich. Een meisje was een baker met twee grote babypoppen in de armen en een ouderwetse bakermuts op. Elisabeth was modiste, ze had een antieke hoed op en droeg een grote hoedendoos met allerlei oude hoeden erin. Een ander was notaris en weer een ander schoenpoetser. Ze lie- Plaquette tegen de muur van de parkeerplaats aan de Breewaterstraat, Vlissingen. De gedenk steen is afkomstig uit de hal van het voormalige Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat en ver meldt de namen van de regenten en regentes sen, de secretaris-penningmeester, de architect en de aannemer. De tekst luidt: "1858. Regen ten: N.J.B. de Vey Mestdagh president J. van Hoeve J. Loois Az belast geweest met het toezigt over den bouw K. Blonk. A.M. Kalb- fleisch. A. van de Sande. T.C. Dommisse. W. de Kruyff bouwm. J.P. Laernoes aannemer. (Zeeuws Archief, fotocoll. Vlissingen [7478], nr. 266.2, FA15045) pen in een kring en als ze bij de weesmoe der kwamen zong ieder het liedje dat paste bij zijn of haar rol. Een van de grote jongens speelde voor Sinterklaas en een kleine jongen was Zwarte Piet. Soms moesten kinderen een liedje zingen. Saartje, een klein meisje, was zo bang voor Zwarte Piet dat ze met een beverig stemmetje "O kom er eens kijken" zong. Een jongen werd in de zak gestopt en meegenomen naar de gang. Daarvan raakte die arme Saartje helemaal over haar toeren. Toch was het een gezelli ge avond. We mochten zoveel chocolade melk drinken als we maar lustten en het gekregen snoepgoed deelden we eerlijk met elkaar. Met oud en nieuw gingen we 's avonds eerst naar de kerk. Thuis gingen we met zijn allen gezellig aan de tafels zitten, groot en klein, jong en oud, de vader en de moe der en de twee juffrouwen. We kregen cho colademelk en broodjes die oude jaartje en nieuwe jaartje heetten. We speelden spel letjes, zoals dammen, domino, malle vraag-en-antwoordspellen, kienen en nog meer, maar kaarten mocht niet. Dat was blijkbaar een duivels spel, omdat het ook in cafés werd gespeeld om geld. Er werden veel toepasselijke liedjes gezongen, want de avond duurde lang. De volgende ochtend kregen we een stuk peperkoek. Dat kon je op de boterham doen of bij de koffie of thee eten. Suiker in de koffie of thee kregen we niet, dus die koek was welkom. Het was de gewoonte om bij alle familiele den en kennissen nieuwjaar te gaan wen sen. De nieuwjaarskaartjes van vader en moeder brachten we naar de dames en de heren van het bestuur, de dominee, naar het hoofd van de school en verdere kennis-

de Wete | 2020 | | pagina 28