30 begeleiden. Op die zaterdag werd er na melijk traditiegetrouw een onderlinge wed strijd gehouden. Men begon in alle vroegte met het drinken van sukerdrank met de pollepel uit de sukerkomme. Die drank was brandewijn met suiker, en er dreven zoute bolletjes op. Daarna kon de wedstrijd be ginnen. Walter Rullens steekt de ring. (foto Coby Lere) Tussen de middag trokken de ringrijders in optocht te paard door het dorp. Dat was een indrukwekkend schouwspel, stoere boerenmannen in wit tenue met oranje sjerp op grote Belgische koudbloeden. De eerste jaren hielden ze halt voor mijn huis. De mannen kregen dan een jenevertje en de paarden aten mijn voortuin leeg. Omdat drank en paardrijden niet zo'n goede com binatie is en het aantal vrouwelijke ringrij- ders - die doorgaans geen jenever drinken - ieder jaar toenam kwam er aan deze traditie een einde. Een van mijn voorgan gers deelde zelfs nog sigaren en sigaretten uit aan de ringrijders. Zo zie je maar hoe tradities in de loop van de tijd veranderen. Rond tweeën werd ik in de Johan de Pourckstraat verwacht voor een speciale ommekeer. Ik had daarvoor drie prijzen ter beschikking gesteld. De hoofdprijs, een wisselprijs, was een beeldje van een paard dat al gauw in de volksmond het paard van dokter Rullens werd genoemd. De tweede prijs was een beker, en een verbandtrom- meltje diende als troostprijs. Wie drie jaar achtereen eerste werd mocht het paarden- beeldje behouden. Het was nog een hele klus geweest om een geschikt beeldje te vinden dat als prijs kon dienen en waar men om wilde strijden. Internet bestond nog niet en ik was er heel wat winkels en markten voor afgelopen. We kochten zelfs nog een beeld van een paard tijdens onze vakantie in Griekenland, bij nader inzien een miskoop. Het was mijn taak om de ring te hangen. Daarbij kreeg ik assistentie van de officiële ringhanger, want iedere deelnemer heeft zijn eigen voorkeur voor de plaats waar de ring precies moet hangen. Meestal stond ik vol in de zon te kijken en het duurde dan ook wel even voordat de ring op de juiste plaats hing. De ogen van de officiële ring- hanger prikten daarbij in mijn rug en ik voelde dat ik maar een amateur was. Het is geweldig als die grote paarden rake lings langs je heen galopperen. Het bonken van die zware paardenbenen, het zand dat door de lucht vliegt en in je haren en oren terechtkomt, en dan de kreet van de ruiter als hij erin geslaagd is de ring te steken. leder jaar was het weer een heftige strijd. Een afvalrace met het paard van de dokter als trofee. De ring werd steeds kleiner en het is vaak voorgekomen dat uiteindelijk werd gereden op de 10 mm-ring. Ook om

de Wete | 2020 | | pagina 32