40 De Grote Kerk had ongeveer 40 duizend bezoekers per jaar, dagjesmensen verble ven gemiddeld één uur en 22 minuten in Veere, en parkeren was gratis. Kunstenaars Het anders-zijn van Veere lag ook in het feit dat er veel kunstenaars woonden. De Phonse van Daalen, 'Spelende kinderen'. (ZB, Beeldbank Zeeland, 104907, foto Mieke Meijer) hoogtijdagen van de Veerse schilders wa ren weliswaar voorbij, maar er waren er nog heel wat. In de Oliemolenstraat woonden Sjoerd en Joanna Bijlsma. Sjoerd maakte schitterend verfijnd werk. Hij kwam om bij een vreselijk auto-ongeluk. Joanna gaf mij later eens een huismiddeltje tegen de hoest, net zo als juffrouw Contant mij vijgen gaf als ik langskwam. De mensen waren echt op elkaar betrokken, je zei elkaar niet alleen goedendag. Dat gold voor alle Veerenaren. Lenneke Bliek opende het allereerste ter rasje in Veere. "My Way" stond op de mar kies. Gunnel Fagel-Sonner, de vrouw van de dominee, nodigde mij op zondag, direct na de preek uit voor een kopje koffie op dat terrasje op de Markt. Sarika Góth verkocht daar, naast de bak kerij van Bliek, antiek en kunst. Daar heeft zij zichzelf haar hele leven mee kunnen onderhouden. In de laatste jaren leek ze soms wat afwezig, alsof het haar niet meer zo interesseerde, maar dan kon ze ineens toch weer met felle, knalblauwe ogen volop aanwezig zijn. Ze had een flatje in Amster dam, waar ze 's winters verbleef, vierhoog, zonder lift. We hebben haar daar weleens opgezocht. "Ik ben van 1900, hoe oud ben ik nu dan ook weer", vroeg ze soms. Ze was heel klein, een sterke persoonlijkheid. Ze schilderde Veere, haar tuin, speelgoed, mensen, soms als een droombeeld. Ze schonk een schilderij van de haven van Veere van haar vader Maurice aan Veere. Het hangt nu in het gemeentehuis van Veere in Domburg. Vertrokken... en soms weer terug De beeldhouwster An Goedbloed, die aan de Kaai woonde, schonk bij haar vertrek naar Middelburg een beeld aan Veere. Het is van een vrouw en staat bij de cisterne onder aan de Grote Kerk. Phonse Gadiot-van Daalen, van wie we eerder als gemeente het beeldje van de met kussens vechtende prinsen op de be roemde (eerste) Koninginnedag in Veere hadden gekocht en dat op tafel stond bij raadsvergaderingen, maakte in opdracht van de Rabobank een beeld van spelende kinderen, voor op het groentje op de Markt. Veere moest niet vergrijzen. Bij de ingang

de Wete | 2020 | | pagina 42