41 van Veere stond in die dagen een bord met de tekst "Weest Veere waard, rijdt be daard". Aernout en Frangoise van Lynden woonden weliswaar in Brussel maar waren veel in Veere. Aernout kreeg mijn sleutel van het stadhuis en tekende daar onder andere de speeltrommel op zolder, het trapje naar de toren en de oude sleutel zelf. Later vestigden Aernout en Frangoise zich hier metterwoon. Bij Nieuw-Sandenburgh maakte ik kennis met het echtpaar Vaarzon Morel. Hij in een rolstoel, onder een prachtige gebreide wol len deken, en zij erachter. Toen hij was overleden ging zij weg uit Veere, maar ze kwam weer terug: heimwee. Toen haar zoon Wim met haar in een rolstoel langs ons huis aan de Kaai reed, nodigden wij ze uit voor de thee. Wim logeerde vaak bij Ineke Mol, die een relatie had met de Spaanse schilder Ripollés met wie ze nog al eens uitbundig haar terugkomst in Veere vierde. Van Dirk van Gelder, die na de sluiting van het Veerse Gat was vertrokken, kregen we persoonlijk toestemming zijn beeltenis van het gouden galjoen op de stadhuistoren te gebruiken voor drukwerk in verband met de opening van de Oosterscheldekering. En er waren er meer. Op het hoekje van de Markt, bij Oosterhoff, woonde de Vlaming Walter Opsomer. Jeltje Hoogenkamp was weliswaar uit Vee- re vertrokken maar ze vierde er elk jaar nog de zomervakantie. In De Schotse Hui zen werd jarenlang een briefkaart verkocht met een schildering van haar van de Grote Kerk, in blauwe tinten. Mies Callenfels-Carsten overleed in het jaar waarin we in Veere kwamen. Zij woon de naast ons. Ze liet een overvloed aan werken na en De Schotse Huizen organi- Willem Vaarzon Morel, 'Kerk in Veere', 1946. (Museum Veere) seerden een verkooptentoonstelling. Victorine Hefting, oud-directeur van het Haagse Gemeentemuseum, keerde regel matig terug naar haar huis naast de Grote Kerk. Ze vierde daar in de kerk haar tach tigste verjaardag in stijl. Daan Bolten, di recteur van museum Het Prinsenhof in Delft, had ook zijn vaste stek in Veere, op de Kaai. Het recente verleden De Gulden Garnaal, waar Wil Abeleven- Labberton bij een brand in 1980 was om- De burgemeester op schaatsen op het Veerse Meer, winter 1986. (foto Henk van Montfrans)

de Wete | 2020 | | pagina 43