43 bekend dat Piet een schenking maakte van bruiklenen die hij aan het museum ter be schikking had gesteld. De meeste leden van de HKW zullen Piet Minderhoud wel kennen, al was het maar van de lezing die hij voor ons hield in okto ber 2011 over de lief-en-leedervaringen van de Walcherse streekdrachtdragers. De of de goudsmid eens langs wilde komen met z'n kist. Zo reden groot- en overgroot vader Minderhoud op de fiets over Walche ren naar dorpen en boerderijen. Dat kistje en andere parafernalia uit het instrumenta rium van de goudsmid, zoals bijvoorbeeld de metaalwalsjes, zijn nu in het museum tentoongesteld. streeksieraden speelden daarin een be langrijke rol, want als je niet met de juiste sieraden voor de dag kon komen, hoorde je er niet bij. Maar ook, als je echtgenote het een beetje overdreef, kon je als boe renknecht zomaar je baan kwijtraken. Het liet zien dat de juwelier ook een belangrijke sociale functie vervulde. Vooral rond Liesjesdag - de eerste donder dag in mei en oktober - als de lonen wer den uitbetaald, was de juwelier een graag geziene gast. In die tijd werden briefkaart jes naar de winkel gestuurd met de vraag Gouden strikken. Museum Arnemuiden. (foto Ida Doorenweerd) De schenking van Minderhoud past goed bij het museum. Het ging Piet Minderhoud in zijn lezing immers niet om de juwelen zelf, maar om de mensen die ze droegen. En ook het museum legt niet de nadruk op de dingen, maar op de mensen die ermee mochten of moesten leven. Om die reden is de streekdrachtencollectie gegroepeerd rondom vijf verschillende activiteiten. Het eerste tafereel (eind negentiende eeuw)

de Wete | 2020 | | pagina 45