45 Maurits van Vollenhoven (1882-1976)2 Een andere vaste waarde van het museum is de kleine tentoonstelling rond Maurits Willem Raedinck van Vollenhoven, am bachtsheer van Kleverskerke. Maurits was de zoon van de Amsterdamse bierbrouwer Van Vollenhoven en jonkvrouw Van de Poll. De brouwerij zou later in handen komen van de bekendste bierbrouwer van Neder land die, naar mijn beste weten, nog steeds de Van Vollenhoven Stout op de markt brengt. Maurits was een bijzondere man die vooral in de Eerste Wereldoorlog een belangrijke rol heeft gespeeld. Opgeleid tot diplomaat belandde hij in 1914 als gezantschapsraad in Brussel. Bij het uitbreken van de oorlog volgde de Nederlandse gezant de Belgi sche koning en zijn regering naar Le Havre waardoor Van Vollenhoven in Brussel het rijk alleen had. Hij was er de man niet naar om die tijd in ledigheid te laten passeren. België werd in rap tempo door de Duitse bezetter armlastig gemaakt en Van Vollen hoven stortte zich op humanitaire hulpac ties. Samen met twee diplomaten uit ande re neutrale staten, markies De Villalobar uit Spanje en Brand Whitlock uit de Verenigde Staten, vormde Van Vollenhoven een drie manschap dat hulpacties coördineerde en waar mogelijk en vaak met succes inter venieerde bij strafprocessen en krijgsra den. Het driemanschap was vooral actief binnen de Commission for Relief in Belgi um, voorgezeten door de latere Amerikaan se president Herbert Hoover. De Neder landse regering gaf statuur aan zijn positie door hem de titel van Minister Resident te verlenen, waarmee overigens naar goed Nederlands gebruik zijn ambtelijke status nog niet al te hoog werd opgeschroefd. Dat zijn werk van grote betekenis was voor ons buurland, blijkt wel uit het feit dat hij na de oorlog tot ereburger werd benoemd van Antwerpen, Brussel, Gent en Luik. Antwer pen schonk hem een prachtig gestoken verguld kistje met oorkonde, waarvan ik u de tekst niet wil onthouden: "Den XVIII November MCMXVIII, kwam Antwerpen's Gemeenteraad voor de eerste maal bijeen na de bevrijding der Stad en besloot, bij eenparigheid en onder geestdriftige toe juichingen, aan Zijne Excellentie den Heer van Vollenhoven, Minister Resident der Nederlanden, het Eereburgerschap der stad te verlenen, in dankbare en onvergan kelijke herdenking der onschatbare dien sten door Zijne Excellentie, met onbe grensde toewijding, aan, ons door den wereldoorlog zoo wreed geteisterd land bewezen. De hooge menschlievende taak om ons te sparen van hongersnood en ellende zal in het geheugen der Antwerp- sche bevolking bewaard en in de Annalen der Stad geboekt blijven." In Brussel werd zijn portret opgenomen in het bevrijdingsgobelin dat werd gemaakt naar aanleiding van de terugkeer van de koning. Een borstbeeld van Van Vollenho ven prijkt in de Belgische Senaat en er werd een avenue/laan naar hem ver noemd. Zijn verdiensten blijken ook uit het eredoctoraat van Leuven en de talloze onderscheidingen die hij mocht ontvangen, waarvan er nu vele in het museum te be wonderen zijn. Maurits was een dapper man, maar niet altijd gemakkelijk in de omgang en een driftkop. Het verhaal gaat dat toen hij op een van zijn diplomatieke reizen aan de grens werd beschoten, hij onmiddellijk in persoon, en in niet mis te verstane woor den, bij de schutters verhaal ging halen. Na de oorlog werd hij gezant en gevol-

de Wete | 2020 | | pagina 47