46 machtigd minister van Buitenlandse Zaken in Madrid, later zelfs ambassadeur. Hij huwde er met Maria Christina de Bourbon, een nicht van de Spaanse koning. Hij zou de rest van zijn leven in Spanje blijven. In eigen land was Maurits van Vollenhoven minder bekend, en niet geliefd. Wellicht had dat te maken met zijn karakter. Er werd zelfs ooit een onderzoek naar hem gestart op verdenking van fraude: hij zou met het hem ter beschikking gestelde goud bestemd voor ambassadebetalingen ge speculeerd hebben. Goud werd als betaal middel ingezet om de hoge inflatie te ontlo pen. Het onderzoek leverde geen veroor deling op, maar eerherstel bleef uit. Maurits was ook een ijdel man. Dat blijkt wel uit zijn portret, maar ook uit het feit dat Het 'oorkondekistje'van Antwerpen. Museum Arnemuiden. (foto Ida Doorenweerd) hij memoires schreef en er niet tegen op zag om over het hoofd geziene onderschei dingen, eretitels en publicaties er in de hele oplage met de hand bij te schrijven. Hoe hij aan de titel Heer van Kleverskerke kwam was altijd wat mistig gebleven; de voorzitter van het museumbestuur Leen Schouls vond uit dat hij de titel via zijn moeders kant wist te verwerven. Het ver leende hem de vorm van (pseudo-)adel- dom waar hij naar streefde en het leverde kerk en school van Kleverskerke een jaar lijkse donatie op. Dat hij er veel belang aan hechtte was wel duidelijk: zijn weduwe vermeldde de titel als eerste op zijn overlij densbericht (29 mei 1976) nog boven het eredoctoraat en de ereburgerschappen. Toen ruim 25 jaar later het museum zich in het oude stadhuis vestigde, verrichtte op 3 mei 2002 een verre achterneef, mr. Pieter van Vollenhoven, de opening.

de Wete | 2020 | | pagina 48