48 De stiltekamer gedenkt de vele verdronken Arnemuidse vissers van de laatste twee honderd jaar. De lijst begint op 19 juni 1805 met Lieven Jobs de Ridder, 19 jaar en ein digt ruim twee eeuwen later op 1 maart 2011 met twee andere De Ridders, Chris- toffel Pieter en Marinus, respectievelijk 27 en 22 jaar oud, die omkwamen toen hun schip omsloeg voor de Franse kust. Zij zijn de (voorlopig) laatsten in een rij van 92, meest jonge mannen. Een tijdelijke tentoonstelling is gewijd aan de Tweede Wereldoorlog. Arnemuiden lag aan het front bij de Sloedam, waar zowel in 1940 als in 1944 slag werd geleverd. Het herinnert ook aan de tijd dat Arnemuiden door de Duitsers als oorlogslazaret was ingericht. Vanaf september 1944 werden er ongeveer zevenhonderd gewonden ver pleegd in scholen, kerken en barakken. 145 Duitsers werden aanvankelijk in Arne- muiden begraven. Vanaf dit jaar zal ook een vaste tentoon stelling worden ingericht rond de histori sche scheepswerf Meerman die een straat lengte verderop in Arnemuiden ligt. De werf werd 257 jaar geleden gesticht en is in 2003 voor een symbolisch bedrag door Middelburg van de familie Meerman over genomen. Het bureau van Meerman staat al in het museum, een schaalmodel van de werf dat de situatie rond 1925 uitbeeldt, is nagenoeg voltooid. Tegenover het oude stadhuis heeft het museum in 't Uusje van Eine een depen dance ingericht die de tijd rond 1900 doet herleven. Het huisje is gebouwd op de imponerende zestiende-eeuwse kelder van een ouder huis waarin bodemvondsten uit lang vervlogen tijden te zien zijn. Op zolder vinden we de kamer terug van de wijkzus ter van het Groene Kruis en spulletjes van hoofdonderwijzer Van Maelsaeke van de openbare school. Eine, ofwel Hendrik Mal- jers was de laatste bewoner van het huis, hij overleed in 1997 op 93-jarige leeftijd. De collectie van het museum breidt zich nog steeds uit, getuige de vitrine met 'on langs verkregen museumstukken'. We vinden er naast foto's en documenten een allemanseindje, de reservesleutelbos van de smid, het voetenbankje dat Pieter van Eenennaam meezeulde naar de kerk en een vrij zeldzame legitimatiepenning van de Crisis Controle Dienst. Die dienst zag toe op naleving van distributiemaatregelen, controleerde de voorraden bij de boeren en kon goederen in beslag nemen. Een museum, waard om te bezoeken, maar wie liever nog wat in isolatie blijft kan veel plezier beleven aan de website van het museum en aan de beeldbank van de Heemkundige Vereniging van Arnemuiden. Leo Faase 1. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland onder hield in die tijd vanuit Vlissingen frequente verbindingen met Harwich. Aan Engelse toe risten zal het op Walcheren dan ook niet hebben ontbroken. Vandaar "op monnie gaan". 2. Op de website van het Historisch Museum Arnemuiden is een ruim acht minuten durende documentaire te zien van Klaas van de Ketterij en Johan Schouls waarin Peter Sijnke Van Vollenhoven aan de kijker voorstelt.

de Wete | 2020 | | pagina 50