Reacties 49 De naam Seis Naar aanleiding van de reacties op zijn artikel 'Seisgewijs' in De Wete nr. 1 van januari jl. bericht Aad de Klerk ons nog wat meer over de naam Seis. "In de april-Wete attendeerde de heer Bim- mel op het bestaan van de Middelburgse Seisklok", schrijft Aad. "Aangezien het hier niet om een echt toponiem (een geografi sche naam) gaat, bleef de naam onge noemd in mijn artikel. De officiële naam van de klok blijkt trouwens Wilhelminaklok te zijn; ze werd in 1923 opgericht ter gele genheid van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Wilhelmina. "Ook werd gewezen op Seis-vermeldingen in het boek van René Dings, maar wie de eerste voetnoot bij mijn artikel had gevolgd, was terechtgekomen bij de website van René Dings met dezelfde vermeldingen. "Riaan Rijken attendeerde op een Middel burgs toponiem dat ik over het hoofd had gezien: Seisdwarsweg, voor een stukje weg dat met ingang van 1972 opging in de Laan der Verenigde Naties. "Ten slotte wees de heer Leijn Melse op het feit dat niet alleen in Middelburg, maar ook in Meliskerke de naam Seislaagte voorkwam, en wel voor een perceel aan de Valkenburgerstraat. De naam ontbreekt opvallend genoeg in het door onze Kring in 1997 uitgegeven boekje over de veldna men van onder andere Meliskerke." Ook Rien Boogaard uit Delft wijst ons op de Seisdwarsweg. Rien woonde 25 jaar aan de Seisweg, het gedeelte dat nu Wal- cherseweg heet. Hij schrijft ons dat de Seisdwarsweg maar een paar jaar heeft bestaan. Om de Noordweg en de Seisweg te ontlasten van doorgaand (auto)verkeer, werd in de jaren zestig de Sandberglaan- Leliëndaalseweg aangelegd. Er was echter een probleem, volgens Rien: "Er was geen verbinding tussen de Seisweg en de Sand- berglaan-Leliëndaalseweg. De oplossing was de aanleg van de Seisdwarsweg." Eind jaren zestig, begin jaren zeventig werd onder andere de wijk Griffioen 2 ge bouwd en toen werd er een rondweg aan gelegd van de Koudekerkseweg naar de wijk Klarenbeek. Daar ging de Seisdwars- weg toen in op. Overigens meent Rien Boogaard dat de Seisklok altijd op een andere plek stond, op het trottoir tegen de garage van Mullié aan. "De klok was voor mij een ankerpunt. Het was al erg als hij eens een keer niet liep, maar helemaal toen hij op een gege ven moment verdween. Gelukkig is hij weer terug." Het Burgerweeshuis in Vlissingen Irene Keim uit Brielle reageert op onze oproep aan het einde van het eerste deel van het artikel van Paulina van Molenbroek over het Burgerweeshuis in Vlissingen in de april-Wete. Zij woonde vlakbij dat wees huis, was een echte boekenwurm en liep er tussen pakweg 1955 en 1965 heel vaak naar binnen omdat daar in een lokaal de jeugdbibliotheek was gevestigd. "Zou An nie M.G. Schmidt daar ook hebben ge werkt", vraagt ze zich af. Ad Bouwens is vrijwilliger bij het Genealo gisch Centrum Zeeland (GCZ), dat is ge huisvest in het Zeeuws Archief in Middel burg. Hij zag in het weeshuisartikel in de april-Wete twee foto's staan die in de foto verzameling van het GCZ waren opgeno men zonder nadere gegevens. Ze behoor den tot de zogenoemde NN-foto's. Ad was blij met de bijschriften in De Wete, zodat hij deze twee foto's kon overhevelen naar de

de Wete | 2020 | | pagina 51