Laat het De Wete weten 53 Waar is deze foto gemaakt? Bram Provoost uit Ameide heeft een vraag. "Als geboren Domburger ontving ik van een goede vriend het boekje Walcheren komt boven water van A. den Doolaard", schrijft hij. "Die vriend had het een tijd gele den op een rommelmarkt gekocht. Er zaten twee losse foto's in, die een beeld geven In de oktober-Wete komen we hier uitge breid op terug, maar eerst willen Bram en wij graag zien wat onze lezers ons kunnen melden. Kanonskogels Lou Kodde uit Middelburg is in het bezit van de inundatie in de zomer van 1945, gezien de kleding en de kinderen die in het water staan." Een van de foto's drukken wij hierbij af. "Waar kunnen die foto's gemaakt zijn?" vervolgt Bram. "Misschien is de loca tie aan de hand van de molen op de ach tergrond te achterhalen. Ik heb afbeeldin gen van molens op Walcheren bekeken, maar ik kom er niet uit." Nu stelde Bram ons zijn vraag al vroeg in maart dit jaar en ze kon net niet meer mee in de april-Wete. De kwestie lag op onze redactieplank te branden en we gingen maar alvast op onderzoek uit. Dat leverde al snel resultaat op, en nog heel wat meer. van een gietijzeren bal met een diameter van 15 centimeter. De bal is bij graafwerk zaamheden kort na de bevrijding gevonden in de duinen aan de Langstraat in Zoute- lande en het is vermoedelijk een kanons kogel. "Als dat zo is", schrijft Lou, "dan moet Zoutelande vroeger beschoten zijn geweest. In de Franse tijd misschien? Of eerder nog, in de tijd van Michiel de Ruij- ter?" Lou heeft nog meer noten op zijn zang. "De Duitsers hadden tankversperringen geplaatst om een eventuele invasie ter plekke te verhinderen. Met die betonnen punten werd na de bevrijding een nieuw

de Wete | 2020 | | pagina 55