60 over de Slag om de Schelde, en dan met name van situaties die 'botsen' met de actualiteit, werd meteen beantwoord door Hans Hoogesteger uit Vlissingen. Hij zond ons een aantal prachtige foto's die hele maal beantwoorden aan onze verwachtin gen. We drukken er hierbij een paar vanaf en moeten er zelf ook om grinniken. Impersant. stootblok van kolenkraan De 'Impersant'-foto van de januari-Wete was geen stootblok (of eindstop) van een Scheldekraan, zoals de fotograaf Ed Hon- telé beweert. Dat is althans de mening van de 92-jarige J.J. den Hollander uit Middel- Het hekje van Bram de Bree. (foto Ko de Jonge) De Provinciale Bibliotheek van Zeeland aan de Lange Delft in Middelburg (detail). (ZB, Beeld bank Zeeland. Tekeningen en prenten, 332) burg. "Het is een stootblok van de kolen- kraan van de PZEM-centrale die aan het Kanaal door Walcheren stond", belde de heer Den Hollander ons door. "Met deze kraan werden de kolen voor deze centrale uit de Rijnaken gelost. Daar moeten vast nog wel foto's van zijn." Impersant een balkonhek We verklapten al dat de 'Impersant'-foto op de achterkant van de april-Wete een tuin hekje toonde. Jan Oreel uit Middelburg kon ons vertellen waar het hekje staat: in de voortuin van Bram de Bree in Groot Abeele. Cor Sohier uit Grijpskerke laat weten dat het hekje afkomstig is van het gebouw van de Provinciale Bibliotheek aan de Lange Delft in Middelburg, een achttiende-eeuw- se patriciërswoning waarvan na de stads brand van 17 mei 1945 alleen de voorgevel nog overeind stond. Cor heeft het bij het rechte eind. Bram de Bree zelf schreef ons een ouder wetse brief waarin hij uitlegt hoe de vork in de steel zit. Volgens Ko de Jonge, die ons de foto van het tuinhekje toestuurde, staat het misschien al wel vijftig jaar bij Bram in de tuin. Bram schrijft dat hij het hekje rond 1986 heeft "gered uit de oudijzerhoop van de gemeente Middelburg". Vervolgens breit hij er een lang verhaal aan vast, want het tuinhekje heeft nog een andere kant. Het pand in de Lange Delft heette De Dol fijn en het was een ontwerp van de Ant werpse architect Jan Pieter van Baur- scheidt de Jonge (1699-1768). Het werd rond 1735 gebouwd voor jonkheer W. Ver- sluijs die ook een buitenplaats had in Sint Jan ten Heere bij Aagtekerke. Van Baur- scheidt was de architect van meerdere

de Wete | 2020 | | pagina 62