Veerse affaires 15 Hoe dominee Van de Guchte in de problemen raakte H Een nieuwe vlam In 1937 trouwde de dichter Martien Bever sluis met Johanna Verstraate uit Veere, nadat ze sinds eind 1935 of begin 1936 periodiek hadden samengeleefd. Martien Beversluis had zich per 27 januari 1936 in Blaricum laten inschrijven, komend uit het Belgische Rixensart. In de weken, zo niet maanden daarvoor was hij geregeld in Veere gesignaleerd. Zijn wettige echtgeno te Nellie Beversluis-Schuitemaker kwam met de kinderen pas begin mei terug uit België. Ze ging echter niet naar haar echt genoot in Blaricum, maar betrok een wo ning in Laren. In december 1936 werd de echtscheidingsprocedure gestart. Toen Beversluis met zijn nieuwe vlam trouwde was Nellie Schuitemaker enkele weken eerder met haar kinderen naar Frankrijk vertrokken. De burgemeester van Veere wist dat vrij precies, want Beversluis werd als communist door de inlichtingen dienst in de gaten gehouden. Het is ook in overeenstemming met de gegevens van de bevolkingsadministratie: Nellie Schuitema ker was met een nieuwe partner neerge streken in het Franse Tourrettes-sur-Loup, ten noorden van Nice. De bruiloft van de 42-jarige Beversluis met de 27-jarige Johanna Verstraate, de toe komstige romanschrijfster Dignate Rob- bertz, vond plaats in Veere op zaterdag 27 februari 1937. Willem van Schaik, een link se kunstschilder uit Blaricum was getuige, Johannes de Pauw, koopman in Middel burg, bekrachtigde de echt eveneens en verder waren de ouders van Johanna Ver straate erbij. Over de andere aanwezigen tasten we voor het grootste deel in het duister. Van één persoon weten we zeker dat hij aanwezig is geweest: de predikant van de Gereformeerde Kerk van Veere, dominee Jacobus van de Guchte. Zijn aan wezigheid mag verrassend worden ge noemd. Beversluis zat nog behoorlijk in de communistische wereld en Jo Verstraate was van huis uit hervormd. De dominee zelf kreeg het met zijn kerkenraad aan de stok over zijn aanwezigheid op het trouw feest. Dominee Jacobus van de Guchte was geboren in juli 1905 in Loosduinen. Zijn ouders waren afkomstig uit 's-Heer Arendskerke. Hij stu deerde theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Na zijn studie vestigde hij zich in juni 1929 in Halsteren, vermoedelijk op het terrein van Vrederust, waar zijn va der werkzaam was. Volgens de Zeeuwsche Kerkbode preekte "candidaat J. van de Guchte" in januari 1931 op verschillende plaatsen in de provincie, zo in de gerefor meerde kerk in Nieuwerkerk en Ooster- Ter voorbereiding van een biografie over Martien Beversluis verdiepte Lo van Driel zich in de relatie tussen de dichter en de gereformeerde dominee van Veere. De predikant in kwestie, ds. J. van de Guchte, maakte het zijn ker kenraad niet gemakkelijk en vertrok na een tweede affaire spoorslags. Het onderzoek naar leven en werk van de dichter Beversluis leverde nog een tweede artikel op. Over Beversluis' relatie met de burgemeester zal in een komend nummer een afzonderlijk arti kel verschijnen.

de Wete | 2020 | | pagina 17