16 land. Proefpreken was de geijkte methode voor een kandidaat om beroepen te wor den. In februari volgde Rilland-Bath, in maart 's-Gravenpolder, in april verzorgde hij een dienst in Souburg en in mei trad hij enkele keren op in Veere. Kort na zijn predicaties in Veere moet een beroep op hem zijn uitgebracht om de ge- reformeerden te Veere als herder en leraar te komen dienen. Op 12 juni 1931 vermeld de de kerkbode dat Van de Guchte het beroep had aangenomen. Daarmee was de ambtsvervulling bepaald nog niet zeker. Volgens de gereformeerde kerkorde dien de nog een peremptoir examen te worden afgelegd voor de classis, een zogezegd beslissend onderzoek. Dat vond plaats op donderdag 16 juni 1931 in de Middelburg se Hofpleinkerk, om 9 uur 's morgens. Het examenprogramma was geen wassen neus. We kunnen aannemen dat het resul taat van het examen bevredigend is ge weest, want Jacob van de Guchte zou bevestigd worden als predikant te Veere op zondag 16 augustus in de morgendienst door ds. P. van Strien van Haarlemmer meer, terwijl hij tijdens de middagdienst zijn intredepreek zou houden. De jonge domi nee werd op die zondag wel bevestigd, zij het in de middag, maar zijn intreepreek werd wegens ziekte verdaagd tot zondag 23 augustus. En dat werd een blijde dag volgens de scriba van de kerkenraad, de heer H. Luijk, die zijn verslag eindigde met de woorden: "Stelle de Heere dezen jeug digen dienstknecht tot een rijken zegen voor deze Zijne gemeente is de wensch en bede van kerkeraad en gemeente." Hoe het in eerste instantie in dat opzicht in Vee- re met de dienstknecht des Heren en zijn gemeente is gegaan, is hier niet belangrijk. Wat de zegen betreft weten we wel dat zijn jonge gezin rijk werd toebedeeld, maar dominee Van de Guchte zou binnen enkele jaren én zijn gezin én zijn gemeente teleur stellen. In beide gevallen speelde Martien Beversluis indirect zijn rol. Nadat Van de Guchte zeker was van zijn aanstelling, was voor hem financieel een huwelijk mogelijk. Op 5 augustus 1931 trouwde hij in Rotterdam met Hendrika Gort en binnen veertien dagen betrokken ze de gereformeerde pastorie naast de kerk aan de Kaai in Veere.1 De jaren 1931 tot 1937 zijn voor dit relaas nauwelijks van belang, de bruiloft van Beversluis des te meer. De conflictsituatie Volgens de notulen van de kerkenraad van Ds. J. van de Guchte, ca. 1930. (archief Gouda Hollands Midden, coll. Lo van Driel)

de Wete | 2020 | | pagina 18