19 sen duidelijk dat de Veerse predikant de revolutionaire dichter inderdaad van zijn communistisch geloof heeft afgeholpen. Daarbij is ongewis hoe dit contact is verlo pen. Was de dominee naar de zondaar gestapt? Zocht de zoekende dichter zelf contact? Zou de domineeszoon met zijn nieuwe vriendin in Veere geestelijk voedsel hebben gezocht? Was er een medium, met andere woorden heeft Beversluis Jaap van de Guchte bij een gezamenlijke kennis ontmoet? Wat bij dit alles opvalt is dat de bruiloftsgang van Van de Guchte "een voortgaan" was "op den reeds aangevan gen weg". Met andere woorden, terwijl Beversluis gedurende het jaar 1936 niet in Veere woonde en daar slechts incidenteel verbleef, waren er al evangeliserende ge sprekken. Hoe dan ook, in de periode na zijn huwelijk triomfeerde het zegenrijke werk van dominee Van de Guchte: Bever sluis was min of meer christen, althans op de goede weg. Voortaan wilde hij als "strij der Gods" door het leven gaan, "onverbid delijk voor wie Hem tegenstaat", zoals hij korte tijd later sprak in een interview in De Standaard, het dagblad van de gerefor meerde wereld. Naar Blaricun Beversluis vertrok na de huwelijkssluiting met zijn tweede echtgenote naar Blaricum en deed wat zijn hand vond om te doen, om de negende psalm te citeren. Al liet zijn Johanna zich daar pas op 12 mei 1937 inschrijven.2 Waarvan Beversluis in 1937 en 1938 leefde behalve van de poëzie en de liefde, is onduidelijk. Zeker is dat hij nog korte tijd actief was voor de communisti sche partij, dat hij veel schreef en behoor lijk wat publiceerde. Vervolgens ging hij werken voor de protestants-christelijke uitgeverij Bosch Keuning. Een van de activiteiten die Beversluis voor de uitgeverij op zich nam was de redactie van een nieuw literair tijdschrift. In de wereld van de christelijke letteren was toen tamelijk veel in beweging. Al jaren bestond het tijdschrift Opwaartsche Wegen, maar verschil van mening leidde geheel volgens de gerefor- Martien Beversluis, 1932. (wikipedia) meerde traditie tot een scheuring. Enkele redactieleden, onder wie de uit Middelburg afkomstige leraar Jo van Ham, begonnen een nieuw tijdschrift, De Werkplaats. Dat leidde twee jaar lang een moeizaam be staan tot het eind 1937 werd opgeheven en min of meer werd overgenomen door het tijdschrift Elckerlyc, uitgegeven door Bosch Keuning. Van Ham en Beversluis gingen deel uitmaken van de redactie. Materiële omstandigheden en geestelijk voedsel hebben in deze tijd Beversluis doen veranderen van richting. Hij moest

de Wete | 2020 | | pagina 21