20 niets meer hebben van de internationale klassenstrijd en werd nationalistisch, chris telijk en oranjegezind. In De Tribune, het blad van de communisten, verscheen op 20 maart 1937 een kritisch stuk over Be versluis' bekering. De "onstandvastige man" had toen net aan De Standaard het vraaggesprek toegestaan over zijn jongste Martien Beversluis, 1936. (coll. Lo van Driel) inzichten. In de krant van Colijn gaf Bever sluis de volgende toelichting op zijn ontwik keling. "Ik heb een gevoel of er een zware vrachtwagen over me heen is gerold en ik nu aan den kant van den heirweg op een brancard wacht." De dichter verklaarde zich in het communisme vergist te hebben. Omtrent zijn huidige overtuiging zei hij: "Noodig is, dat elk mensch zich bewust worde van zijn verantwoordelijkheid in deze samenleving en zijn verantwoordelijk heid ten opzichte van het Evangelium Christi. Geen marxistische stelling kan de waarheid en grootheid van Christus' leven en sterven verkleinen of wegredeneeren. Voor mij is Hij de eenige Middelaar tus- schen God en deze wereld. Dit is geen stelling, maar dit is mijn eigen ondervin ding; dit is meer dan wetenschap, want dit is: geloof. Uit dit geloof wilde ik wel in deze ontzettend ontredderde maatschappij een onoverwinnelijk geestelijk leven zien op staan." Kort na zijn christianisering dacht het echt paar Beversluis dat het katholicisme nog ietsje beter was dan het protestantisme. Zelf verklaarde hij later dat zijn enthousias me voor die variant van het christendom was ontstaan toen een verzoek aan Maria, gedaan bij kaarslicht, beantwoord werd met een kruis dat in het kaarsvet ver scheen. Op verschillende plaatsen beklom de dich ter graag de planken als declamator. Die publieke optredens met lezingen uit eigen werk moeten een niet onbelangrijk deel van zijn inkomsten hebben gevormd. Toen hij nog in Biaricum woonde, kwam hij in het Zeeuwse gewest met Jo Verstraate aan zijn zijde declameren. Zo las hij bijvoor beeld in Sint Joris in Middelburg (24 febru ari 1938), in het Domburgse Schuttershof een dag later, in het Concertgebouw in Vlissingen (28 februari) en de Prins van Oranje in Goes (2 maart). Bij die gelegen heden zorgde Corrie Huinink - de dochter van de burgemeester van Veere - ter af wisseling voor welgekozen pianomuziek. Het dagblad De Zeeuw (25 februari 1938) prees de tekst, maar de declamator Bever sluis had weinig indruk gemaakt. En de zaal was zeer slecht bezet. "Mevr. Bever-

de Wete | 2020 | | pagina 22