23 gereformeerde predikant van Koudekerke. Tevens zou nader advies gevraagd worden aan professor Waterink én aan de Middel burgse zenuwarts dr. De Regt. Interessant is een tussenzin van broeder Huinink, die uiteenzette "hoe hij persoonlijk op grond van verschillende feiten de situatie meent te moeten zien". Deze feiten zijn voor ons verborgen gebleven. De Middelburgsche Courant berichtte op 5 april dat dominee aan zijn familie had gezegd "dat hij niet meer naar Vere wenscht terug te keeren. Een bezoek van een der gemeenteleden aan den vertrokken predikant heeft ook niet het verlangde resultaat gehad." Er is vervolgens heel wat vergaderd, onderzocht en bemiddeld, te meer daar dominee Van de Guchte een aanvrage tot emeritaat deed op psychische gronden. Psychiatri sche rapporten spraken elkaar tegen en ondertussen liepen de kosten voor de kerk van Veere op. Zo moest bijvoorbeeld me vrouw Van de Guchte (die zeer zwanger was van haar derde zoon) toch het predi- kantstraktement geheel of gedeeltelijk krij gen, en de rapporten kostten geld. Boven dien moesten aan de emeritaatsverlening bijzondere voorwaarden gesteld worden: Van de Guchte mocht niet meer de sacra menten bedienen. In februari 1939 brak hij overigens volledig met de gereformeerden en wendde hij zich tot de vrijzinnigen. Na KERK EN SCHOOL. PREDIKANT VERLAAT ZIJN STANDPLAATS. Naar wij vernemen, heeft de Geref. predi kant te Vere, ds. J. van de Guchte, die se dert 1931 aldaar staat, Maandag 28 Maart zijn standplaats verlaten. Naar verluidt heeft ds. v. d. Guchte aan zijn familie ge meld, dat hij niet meer naar Vere wenscht terug te keeren. Een bezoek van een der gemeenteleden aan den vertrokken predi kant heeft ook niet het verlangde resultaat gehad. Van andere zijde meldt men ons, dat het hier een kwestie van overspanning betreft. Ds. v. d. Guchte zou veertien dagen verlof van den kerkeraad hebben gekregen. De overspannen toestand, waarin hij verkeert, brengt men in verband met een operatie, welke hij onlangs heeft ondergaan. Predikant Van de Guchte verlaat zijn stand plaats. (ZB, Krantenbank Zeeland, Middel burgsche Courant, 5 april 1938) Den Eenhoorn, Kapellestraat 5, Veere. (Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed, doc.nr. 036922) de oorlog werd hij op verschillende plaat sen predikant bij de Remonstrantse kerk. Maar in de zomer van 1938 was het nog niet zo ver en uit dat jaar leveren enkele data nog bijzondere informatie op. Dominee van de Guchte is niet meer terug-

de Wete | 2020 | | pagina 25