25 Links: illustratie van Jemmy van Hoboken in 'Jikkemien' van Dignate Robbertz. (ZB, Beeld bank Zeeland, 1665) Jemmy van Hoboken. (www.geni.com) geweest in Veere. Op 13 juli 1938 werd hij, komend van Veere, ingeschreven in Laren op het adres Eemnesserweg 16, met zijn vrouw en hun twee kinderen. Op dit adres werd een maand later de derde zoon gebo ren. Het duurde niet lang of het jonge gezin viel uiteen. Jacob van de Guchte vertrok op 13 februari 1939 naar Blaricum, de ove rige gezinsleden gingen per 1 maart 1939 naar Amsterdam. En waar ging de afge dwaalde predikant wonen? Men kon het bevroeden: in het huis dat op die datum verlaten werd door de heer en mevrouw Beversluis, die zich definitief in Veere gin gen vestigen. Foutje of trucje? En de Veerse kunstenares dan? In het vroege voorjaar van 1938 heeft Jemmy haar vriendin Bas achtergelaten en is zij naar de ex-gereformeerde predikant in Blaricum vertrokken. Of ze ook samen gingen wonen is niet helemaal zeker. Voor de burgemeester van Veere, Derk Huinink, was dat een zekerheid. In een document over zijn verhouding met Beversluis dat hij opstelde toen zijn ontslag tijdens de bezet ting dreigde, schreef hij: "Op psychiatrisch rapport ontving hij emeritaat. Kort daarop ging hij buiten echt samenleven met Mej. Hoboken en brak met de Geref. Kerk." Terwijl de dominee ondertussen op weg naar de vrijzinnige Protestantenbond in het Blaricumse huis van de Beversluizen woonde, Polweg 3, liet de schilderes zich inschrijven op Polweg 5. Een foutje van een ambtenaar, een trucje of een tactische scheidingswand? Pas toen ze trouwden, op 8 mei 1941, kunnen we ze administra tief traceren op hetzelfde adres. De relaties tussen de dichter, zijn Dignate, de dominee en de kunstenares zullen in alle opzichten goed blijven. Spoedig bleek dat uit enkele connecties, onder andere met uitgeverij Callenbach. In Blaricum, mogelijk onder het dak van Beversluis en zijn vrouw, schreef dominee Van de Guchte namelijk geestelijke medita ties die in boekvorm verschenen. Hierin is God en Jezus, ja eigenlijk alles Liefde. Het werk met als titel Toeschouwers ingerukt verscheen onder de auteursnaam J. Dron- kers, een pseudoniem dat Van de Guchte

de Wete | 2020 | | pagina 27