Walcherse Weelde 35 Kijkkastjes en knipsels Een diorama Het is alweer meer dan een jaar geleden dat er in het Zeeuws Archief een kijkkastje, of mooier, een diorama werd afgeleverd. Het kastje was aan de gemeente Middel burg geschonken door mevrouw Baerts uit Rotterdam. Het was ooit gemaakt ter ere van de viering van het zilveren huwelijks feest in 1801 van haar betovergrootouders, de Middelburgse rechter Frederick Cats Nz. en zijn vrouw Jacomina Baert. De gulle gevers waren Johan Adriaan van den Berghe en Laurens Louijssen Boom, twee klerken van de Middelburgse rechtbank. De klerken hadden voor het echtpaar een gedicht voorbereid waaruit hun dankbaar heid mocht blijken en waarmee zij hun bezorgdheid voor het zielenheil van het echtpaar tot uitdrukking brachten: Ontfangd uit waare Dankbaarheid Dit stuk dat Uw wordt toegeweid Van Uw twee Clerquen op deez' dag Wijl 't heden U gebeuren mag Uw Zilveren Huwelijkstrouw te vieren Men ziet Uw Kroost Uw Kruinen Cieren Wij paaren met hun Waarde Twee! Ons wenschen met hun Zielen bée. geschuwd. Zo ook in dit geval. De compo sitie met allegorische voorwerpen en sym bolen brengt het gezag van de magistra tuur tot uitdrukking. Een wettafel met de tekst "Lex XII Tabularum", een opengesla gen wetboek en een roedenbundel met bijl ondersteunen het schild met de namen van het echtpaar. Ze worden geflankeerd links door Pallas Athene, godin van de wijsheid, en rechts door Vrouwe Justitia, met zwaard en weegschaal. Ook een enkel vanitas- symbool ontbreekt niet. De inhoud van het kastje van 30 bij 38 cm Gedenkteken met huwelijkswens aan de Mid delburgse rechter Frederick Cats Nz. en zijn vrouw Jacomina Dederica Baert, 1801. (Zeeuws Archief, Stadhuiscollectie Gemeente Middel burg, nr. GM1244) Hieruit mag blijken dat het huwelijk niet onvruchtbaar was gebleven en de stam boom met twee nakomelingen werd voort gezet. Het kastje vormt de fraaie verpak king van deze bede en spreekt verder voor zich. Veelal laat de maker van een dergelijk eerbetoon zich inspireren door het beroep van de man. Maar ook min of meer subtie le verwijzingen naar de eindigheid van het leven ("Gedenk te sterven") worden niet k '"'•'••Bi. k'

de Wete | 2020 | | pagina 37