36 is geheel uit papier gemaakt (knipselwerk) door Johannes Hubertus Reijgers te Mid delburg, zoals ook blijkt uit zijn signatuur rechtsonder. Voor zover ik kan nagaan was het een van de eerste, zo niet het eerste diorama dat Reijgers ontwierp. Het kastje zal een plaats krijgen in de B&W-kamer van het oude stadhuis. Gedenkteken ter nagedachtenis aan Hendrik van den Broecke, 1821. (Zeeuws Museum, foto Jan Torfs, inv.nr. M15-065) Johannes Reijgers1 Johannes Hubertus Reijgers, geboren op 1 mei 1767 in Gorinchem, kwam op zijn ne gentiende naar Middelburg als huisonder wijzer tekenen. Hij werd leerling aan de Middelburgse Teeken Akademie en deed het daar bepaald niet slecht. In 1796 won hij de eerste prijs voor het tekenen naar naakt levend mannelijk model (ook vrou wen werden in die tijd naar model gete- kend, echter uitsluitend gekleed). De Fran se tijd, die samenging met een economi sche recessie, was de vrijgevestigde kun stenaars niet gunstig gezind. Om die reden aanvaardde Reijgers in 1814 een aanstel ling aan de Teeken Akademie tot lesge vend meester, een functie die hij tot op hoge leeftijd ruim dertig jaar zou vervullen. Ook was hij in zijn laatste levensjaren eni ge tijd Inspecteur van 's Lands Gebouwen. Reijgers is vooral bekend geworden door zijn knipsels ofwel - zoals de Middelburg- sche Courant van 17 maart 1849 na zijn overlijden op 12 maart het uitdrukte - "zijn snij- en boetseerwerk in papier". Daarnaast zijn veel tekeningen en aquarellen bewaard gebleven. Het Zeeuws Museum heeft een portret van hem, geschilderd door Peter Gaal. Verder bevindt zich in het depot van het Zeeuws Museum een aantal knipsels en kijkkastjes van zijn hand en twee ere zuilen (van hout en papier) op voetstuk en onder een glazen stolp, de een ter gele genheid van de zilveren bruiloft van Johan Pieter Bourjé en J.M. van de Kruijsse, uit 1825, en de andere ter ere van de opper commies van de Polder Walcheren, Stephanus Roelse, uit 1833. Ere wie ere toekomt De beide klerken Van den Berghe en Boom zullen voor hun eerbetoon aan de familie Cats diep in de buidel hebben getast. On gebruikelijk was dat niet. Hoogwaardig heidsbekleders werden niet zelden door hun ondergeschikten in het zonnetje gezet, uiteraard ook ter meerdere glorie van de gevers zelf. Niet alleen het echtpaar, maar ook de gevers leven nu voort in onze herin nering. Een stukje eeuwigheidswaarde is mooi meegenomen. Dat beoogt dan ook de gedenkzuil van Hendrik van den Broecke:

de Wete | 2020 | | pagina 38