39 <aiMef JJoAanneó. SArénf/e AêoA/zooAe. rond. Hij maakte veel hofstedeprenten en bijbelprentjes en je kon bij hem ook pren ten met een moraliserende tekst zoals "Zoekt het goede" bekomen. Johannes Reijgers zal Jantje nog wel gekend heb ben. Gehuwden Alle mij bekende gedenkkastjes dateren uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Aan het einde van die eeuw verscheen een ander soort diorama als jong- of alweer wat oudergehuwden een kastje lieten maken waarin alle door hen ontvangen felicitatie- kaarten, geordend tot een mooie composi tie, werden weergegeven. De vele driedi mensionaal uitvouwbare kaarten, soms ook met knipselkunst, aan de randen ge flankeerd met de platte kaarten, vormden een levenslange en tamelijk spectaculaire herinnering aan de huwelijksdag. Zo be heert het Zeeuws Museum kastjes met een compositie van de huwelijkskaarten van J. Reiniersse en W. de Witte (29 mei 1903) Compositie van felicitatiekaarten ter gelegen heid van het huwelijk van Barthel Johannes de Meij en Leintje Coppoolse, Serooskerke (Wal cheren), 5 mei 1904. (Zeeuws Museum, coll. KZGW, foto Ivo Wennekes, inv.nr. G1808) en van Barthel Johannes de Meij en Leintje Coppoolse (Serooskerke W., 5 mei 1904). Wie minder te besteden had moest het doen met een thee- en koffiekopje met gouden opdruk en in plaats van knipsels verschijnen de omlijste fluwelen en hand geschilderde spreukbordjes ("Oost West Thuis Best") aan de muren. Om van de tegeltjeswijsheden nog maar te zwijgen. Bavelaartjes3 Het kastje van de familie Cats dat door mevrouw Baerts werd aangeboden, kreeg de vermelding mee dat het hier een bave- laar betrof. Op zichzelf is het merkwaardig om een kastje gemaakt door Reijgers te noemen naar een collega uit Holland. De Bavelaars waren een Leidse familie van

de Wete | 2020 | | pagina 41