dienst waaronder een predikbeurtenlijstje kon worden bevestigd. Zo werd bekendge maakt wie, in welke kerk en hoe laat, de predicatie verzorgde. Naast de al bekende predikbeurtenlijstjes van Leiden, Arnhem en Den Haag dook er recent een van Utrecht op bij een bevriend HKW-lid. Een primeur! 1. Zie het boekje 'Topstukken van de Teeken Akademie', uitgegeven door het Zeeuws Muse um naar aanleiding van een tentoonstelling over de Teeken Akademie, begin 2004. 2. Het gedicht is hiermee niet af, maar een forse urn ontneemt het zicht op de volgende vier regels. 3. Ingrid Moerman en J.Th.A. Peskens, 'Leven De versiering van het alledaagse Kunst komt, denk ik, voort uit de versiering van het alledaagse. Kijkkastjes, knipsel- werk en houtsnijwerk horen daarbij. In de wat oudere heem kundige literatuur wordt dat volkskunst genoemd. Het lijkt me een misleidend begrip, maar hoe het ook zij, er valt op dit gebied heel wat te genieten. Wie dat ook vindt, kan nu terecht in het Zeeuws Museum dat ruim aandacht be steedt aan Jan Huijszoon, alias Jantje de Prentenknipper (1798-1870), die ongeloof lijk verfijnde voorstellingen in papier beitel de en prachtig inkleurde. Of bij Frans Din- gemanse die over het paeremes een mooi boek heeft gemaakt. Het werk van de mes heftensnijders is nauw verwant aan de hofstedeprenten van Jantje.4 Ook aan het paeremes zal het Zeeuws Museum met ingang van 28 oktober a.s. aandacht schenken. Leo Faase Diorama van de Stadsschuur te Middelburg. Datering 1776-1830, vervaardiger: Bavelaar. (Zeeuws Archief, Stadhuiscollectie Gemeente Middelburg, nr. GM124) in miniatuur, Bavelaar's kijkkastjes', Zutphen 1983. 4. Joke en Jan Peter Verhave, 'Jan de Prente knipper', Goes 1993, p. 82.

de Wete | 2020 | | pagina 43