Bij dit nummer H<W 2 Het zal geen verrassing voor u zijn maar De Wete is geen wetenschappelijk tijd schrift. Een artikel uit een wetenschappelijk tijdschrift beschrijft wetenschappelijk on derzoek. Dergelijke artikelen geven inzicht in de recente literatuur: de stand van zaken van een bepaald onderwerp. Voordat een onderzoek gepubliceerd wordt, wordt het conceptartikel grondig gecontroleerd door een redactiecommissie. De eisen om een onderzoek te publiceren in een weten schappelijk tijdschrift zijn bijzonder hoog. Dit maakt een artikel uit een wetenschap pelijk tijdschrift een zeer betrouwbare bron. Dit wil niet zeggen dat de artikelen die in ons blad staan geen waarde hebben en De Wete niet serieus is. Integendeel, regelma tig worden artikelen die ooit in ons blad hebben gestaan aangehaald in andere meer serieuze tijdschriften. En daar mogen we als redactie best trots op zijn. Dat is de kracht van De Wete: iedereen kan een stuk inleveren en de redactie maakt een keuze zodat er voor elk wat wils is. Als je nog nooit onderzoek hebt gedaan en je wilt iets schrijven over het verleden van Walcheren, dan kan het nuttig zijn een stappenplan te volgen. Allereerst schrijf je op wat je wilt weten in de vorm van een gerichte vraag (de onderzoeksvraag). Bij voorbeeld: waarom staan er beelden aan de gevel van het stadhuis van Middelburg of hoe komt Westhove aan zijn naam? Probeer daarna een algemeen beeld te krijgen van het onderwerp dat je wilt onder zoeken (de oriëntatiefase) en ga na of an deren je onderzoeksvraag al eens hebben beantwoord (het literatuuronderzoek). Be denk vervolgens waar je informatie kunt vinden om je onderzoeksvraag te beant woorden (het zoeken van informatie). Voor al het internet is tegenwoordig populair, maar denk ook aan nog niet gedigitaliseer de bronnen. Leg gevonden informatie op een ordelijke en systematische manier vast en beantwoord je onderzoeksvraag in de vorm van een verhaal. Natuurlijk kan het ook gebeuren dat je helemaal niets vindt over je onderwerp: de geschiedenis van een huis of een familie is nooit uitgezocht; of over het toerisme rond 1900 in Grijpskerke is helemaal niets be kend. Het bijzondere van Walcheren is dat er over heel veel onderwerpen niets is geschreven. Dus wat let u! Klim in de pen. De redactie én de lezers zullen u dankbaar zijn. In dit nummer staat weer een keur aan meer of minder 'serieuze' onderwerpen. Lo van Driel heeft grondig onderzoek gedaan naar een kwestie die binnen de Gerefor meerde Kerk van Veere rondom de oor logsjaren voor opschudding heeft gezorgd. Dit artikel had niet eerder geschreven kun nen worden omdat de bronnen hiervoor pas de laatste jaren openbaar zijn gewor den. Oorlog en bevrijding laten ons niet los: bij de herdenking van de 75-jarige bevrijding van Walcheren in november 2019 gaf de veteraan Jeroen Jakobsen een eerbetoon aan de Schotse militair Tommy Pattison. Het is verwerkt tot een bijzonder artikeltje. Uitgestorven beroepen blijven boeien. A.R. Koppejan beschrijft dat van zijn vader die sleper was in Middelburg. Wat is de ouder dom van de gemummificeerde kat uit Vee- re? Deze vraag stelden de Walcherse ar cheoloog Bram Silkens en archeozoöloog Joyce van Dijk zich. De uitslag van weten schappelijk onderzoek gaf zekerheid over de hoge ouderdom van dit onfortuinlijke beestje. Leo Faase weet na grondig speur-

de Wete | 2020 | | pagina 4