52 ^outclauS gedegen verhandeling een beetje inkorten. De stenen kanonskogels die in en rond Zoutelande werden gevonden, dateren uit de middeleeuwen. "Steenhouwers in krijgs dienst maakten grote ronde kanonskogels van verschillend formaat van zwerfkeien", schrijft Johan. "Die kogels werden met mortieren schuin omhoog afgeschoten. Ze en. Het type kanonskogel dat Lou Kodde in de duinen bij Zoutelande vond werd uitslui tend ingezet door de Staatse artillerie te gen de Spaanse overheerser tijdens de Tachtigjarige Oorlog. "De kogel staat ook bekend als half kartouw en weegt een slor dige 24 pond. Een echte ruggenbreker dus", volgens Johan Elzinga. "Tijdens die vlogen in een boogje. Voor het afvuren werd zwart buskruit gebruikt. De loop en de kruitkamer werden bij het afschieten zo heet dat die eerst moesten afkoelen voor dat er opnieuw een kogel kon worden afge vuurd. Deze primitieve kanonskogels wer den vanaf het begin van de vijftiende eeuw veelvuldig gebruikt, zowel door belegeraars als door belegerden." Later kwamen er gietijzeren kanonskogels. In de zestiende en zeventiende eeuw wa ren hiervoor zelfs gespecialiseerde gieterij- Tachtigjarige Oorlog stonden op Walcheren op diverse strategische plekken artillerie batterijen die bescherming moesten bieden tegen aanvallen vanaf zee door Spaanse oorlogsschepen. Bij Zoutelande heeft ook zo'n ommuurde batterij gestaan. In het verleden heeft onderzoek uitgewezen dat deze kanonskogels nooit afgevuurd zijn en tussen 1600 en 1650 hier zijn blijven lig gen. Ze zijn ouder dan de meeste mensen vermoeden." Wie meer wil weten, kan terecht op Johans

de Wete | 2020 | | pagina 54