Gries' verleden 3 De Veerse mummiekat ontrafeld werk alles over bijzondere diorama's die in het begin van de negentiende eeuw op Walcheren werden gemaakt. Aanleiding voor deze aflevering van Walcherse Weel de is de schenking van zo'n bijzonder kast je aan de gemeente Middelburg. De redactie Gries ziet het daglicht Gries, de gemummificeerde kat uit de Gro te Kerk van Veere, heeft al veel stof doen opwaaien sinds hij in 2008 door archivaris Peter Blom naar Zeeland teruggehaald werd uit een jarenlange ballingschap. In tussen maakt de kat deel uit van een prachtige historische experience die in juni 2020 in de kerk werd geopend en heeft recent wetenschappelijk onderzoek aange toond dat Gries een van de oudste mum- miekatten is die in Europa gevonden zijn. Voor het moment waarop de kat voor het eerst sinds eeuwen weer het daglicht zag, moeten we terug naar het jaar 1958. In die tijd was van systematisch archeologisch of bouwhistorisch onderzoek nog weinig spra ke en met het wetenschappelijke belang van de vondstcontext werd nauwelijks re kening gehouden. Het ging om mooie voor werpen, curiosa, die prachtig uitgestald in blinkende vitrines de monden van de be zoekers konden doen openvallen. Het ver haal achter deze objecten was daarbij van ondergeschikt belang. De vondstomstan digheden waarin Gries het daglicht zag zijn bijgevolg nauwelijks of niet gedocumen teerd. Toch zijn enkele zaken bekend. De Rijksgebouwendienst voerde tussen 1950 en 1970 regelmatig restauratiewer ken uit in de kerk. Dit staat te lezen in de Provinciale Zeeuwsche Courant van 21 december 1959. Op een foto in het artikel is te zien dat de kerk aan de binnenkant aan de zuidzijde volledig in de steigers staat. Ook aan de buitenzijde was dat het geval. In de tekst wordt het zuidtransept en meer bepaald de zuidelijke muur ervan expliciet genoemd als de plek waar metse laars en restaurateurs in 1958 en 1959 intensieve herstelwerkzaamheden uitvoer den. Uit een getuigenis van de zoon van de Veerse burgemeester Den Beer Poortugael weten we dat metselaar Kees Luijk de kat in 1958 gevonden heeft in een muur van dit zuidelijke transept. Uit datzelfde jaar is een vervoersregu bekend op naam van de vrouw van de burgemeester en bij het lichaam van de kat zat een handgeschre ven notitie met de tekst "A. Gouwloos, In gemetseld in Grote Kerk Veere". Helaas zijn deze papieren zoekgeraakt tijdens de omzwervingen van Gries. Van vergelijkbare vondsten in het buiten land, met name in het Verenigd Koninkrijk

de Wete | 2020 | | pagina 5