23 "Bedenke dat Hoogelande ook geen pic- nic-doel is met 'de schillen en de dozen' den eigenaar als wederdienst, dat 't wèl 'n kerkhof is, waar 'n enkele maal nog begra ven wordt." Vanaf de inundatie tot heden Na de Tweede Wereldoorlog worden vooral leden van de familie Hoegen bij Hoogelan de begraven. De in 1960 overleden am bachtsheer en zijn vrouw worden er in 1965 herbegraven. Daarna volgen nog meer leden van deze familie. Ook zeven inwoners van Hoogelande zijn er begraven. Voor het merendeel van hen geldt dat eer der familieleden van hen op het kerkhof werden begraven. In verband met de restauratie van de ruïne tot kapel in 1964 en 1965 vinden er enkele aanpassingen plaats. De graven van het gezin Geschiere worden in overleg met de familie verplaatst en van nieuwe stenen voorzien. De muur rond het kerkhof, die al afgebeeld staat op het panorama van Wal cheren van Antoon van den Wijngaerde uit circa 1550 en ook op foto's van rond 19407 is te zien, komt niet meer terug. Anno 2021 is het kerkhof rondom omgeven door een dubbele ring van groen, waardoor het in het midden van het eiland een mooi rust punt en een uniek restant van een verdwe nen dorp is. Wilbert Dingemanse Met dank aan Nicole Brüggen-Hoegen te Amsterdam voor de aanvullende informa tie. 1. Het meest recent in een toelichtend kader bij een artikel over een boerenbedrijf in het buurt schap (nr. 2019/2, p. 14); zie verder een uitge breide anonieme bijdrage onder de titel 'Hooge lande' in nr. 1986/1, pp. 8-14. Ook het boekje van Don e.a. biedt veel lezenswaardigs over de geschiedenis van het gekrompen dorp. 2. Zeeuws Archief (ZA), Archief heerlijkheid Hoogelande, inv.nr. 79b. 3. Onder andere door A.P de Klerk in Don e.a., p. 39. iIMKii EJKI- JJ»»* Grafzerk nabij kapel van P. en E. Hoegen van Hoogelande. (wikimedia, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) 4. ZA, Archief heerlijkheid Hoogelande, inv.nr. 62. 5. ZA, Archief heerlijkheid Hoogelande, inv.nr. 79a. 6. Beeldbank Zeeland, recordnr. 23940. 7. Beeldbank Zeeland, recordnr. 4772. Bronnen - P. Don e.a. (red.), 'Hoogelande. Van kapel tot ruïne van ruïne tot kapel', Hoogelande 1990. - R. Hoegen, 'De ambachtsheerlijkheid Hooge lande door de eeuwen heen', Amsterdam 1979. - Zeeuws Archief, Archief ambachtsheerlijkheid Hoogelande, inv.nrs. 62, 79a en 79b. - digitaal.dezb.nl/beeldbank. - krantenbankzeeland.nl. - online-begraafplaatsen.nl/begraafplaats/806/ St-Maartenkapel-Hoogelande-Veere. - tijdschriftenbankzeeland.nl. - zeeuwsarchief.nl/zeeuwen-gezocht.

de Wete | 2021 | | pagina 25