Oude rechten 26 De gebroeders Kluijfhout, Louw en Sam, kochten later de boerderij en de grond. Er wonen nog steeds Kluijfhouters op de boerderij aan de Zwaanweg. De heerlijkheid Grijpskerke en Poppendamme De man in de stofjas is Jos Cevaal, hengsten- boer van Willem de Buck. Een hengstenboer ging met de hengst naar de boeren om de merrie te dekken. Het trekpaard op de foto is Anna. (coll. P.S.C. Schroevers-Jakobsen) boer Jos Cevaal stond hem daarin bij. Aan het einde van de veiling nam iedereen zijn gekochte waar mee naar huis, na con tante betaling. Het was boter bij de vis. Alles verliep vlot want Ko Simonse kende alle boeren van Walcheren. De liefde voor paarden heb ik van mijn vader meegekregen. Ook mijn dochter heeft jarenlang pony- en paardgereden, vooral dressuur en springwedstrijden. PS.C. Schroevers-Jakobsen Overheidsgezag in particulier bezit In 2022 zal het tweehonderd jaar geleden zijn dat de heerlijkheid Grijpskerke en Pop- pendamme op Walcheren voor het laatst werd verkocht. De heerlijkheid is dan twee eeuwen jaar lang uitsluitend binnen de familie vererfd, soms ook in de vrouwelijke lijn. Een goede reden om onderzoek te doen naar de geschiedenis van deze heer lijkheid. Heerlijkheden zijn ontstaan in de middel eeuwen. Een heerlijkheid was een conglo meraat van rechten en plichten die betrek king hadden op het bestuur van een bepaald territorium en die in particuliere handen waren. Het kenmerk van de heer lijkheid was overheidsgezag in particulier bezit. Het waren zelfstandige gebieden met eigen wetten, bestuurders en rechtspraak. De heer vaardigde wetten uit, hief belastin gen en benoemde geestelijken en bestuur ders. Het recht om dit alles te doen, de heerlijke rechten, kon worden vererfd en verkocht. De bevoegdheden van lokale overheden waren in particuliere handen. Elke geschiedenis begint met onzekerhe den, inherent aan de tijd waarin de ge schiedenis werd opgetekend. Voor Grijps kerke is dat niet anders. Mattheus Smallegange gaf in 1696 zijn befaamde

de Wete | 2021 | | pagina 28