Laat het De Wete weten 46 Hij trouwde in 1967 met Maria van Noppen en heeft daarna nogmaals de penselen ter hand genomen." Jan en Ria waren natuur lijk in de verewagen naar het gemeente huis in Koudekerke gereden om hun huwe lijk te bevestigen, stelt Jan. Hij wil ook nog even kwijt wat er in 1987 gebeurde bij zijn 25-jarig ambtsjubileum aan de Pieter Louwerseschool in Oost Souburg. "Ik werd met mijn gezin in de Dorpsstraat in Ritthem opgehaald door een verewagen, met als voerman Ries de Vis ser (Leo's vader), onze oud-buurman uit de Zuidwateringstraat. Het werd een onverge telijke rit in het 'voedingsgebied' van mijn school." Koos Polderman uit Koudekerke belde het redactiesecretariaat over de mand die op de verewagen staat, op de foto op pagina 23 van de januari-Wete. Koos' moeder noemde zo'n mand een kevie, met de klemtoon op de eerste lettergreep. De ke vie staat in het Zeeuws Woordenboek, weet Koos, "maar ook in een oud Neder lands woordenboek, met daarachter de vermelding 'gewestelijk'." Wij sloegen er het Zeeuws etymologisch woordenboek van Frans Debrabandere (2007) nog even op na. Kevie is van Mid delnederlandse oorsprong en het betekent: mand voor gevogelte, kooi voor pluimvee, maar ook: vervallen huis. Denk ook aan het Duitse Kafig, kooi. Overigens staat het lemma ook gewoon in de dikke Van Dale, zonder de toevoeging 'gewestelijk'. Een miniatuur-verewagen? Jo Theune uit Westkapelle heeft een bij zondere hobby. Hij maakt gebouwen in zijn dorp die in de oorlog verwoest zijn op schaal na. Nu las hij in De Wete van janua ri het artikel van Jan Wisse over de vere wagen en dat bracht hem op een idee: een verewagen op schaal maken die past bij zijn miniatuur-gebouwen. Maar hoe kom ik aan een bouwtekening, vroeg hij zich ver volgens af. En bestaan er eigenlijk wel bouwtekeningen van verewagens? Dat vragen wij ons ook af. Daarom de vraag aan de lezers van De Wete: wie kan Jo Theune helpen aan een bouwtekening van een miniatuur-verewagen? Maar misschien kunnen wij Jo van onze kant alvast een beetje op weg helpen. Een miniatuur-verewagen uit de collectie van de gemeente Veere (objectnr. V098). Het wa gentje is 54 cm hoog, 80 cm lang en 30 cm breed. Onze hoofdredacteur is vanuit zijn functie als archivaris beheerder van de collectie van de gemeente Veere. Daarin is een

de Wete | 2021 | | pagina 48