54 Over de tweede molen van Zoutelande, afgebeeld helemaal links op het schilderij, houdt Rinus Davidse uit Middelburg het op de artistieke vrijheid van de kunstenaar. Wim van der Heijden suggereert dat Max Silbert de molen van Biggekerke iets dich terbij heeft willen halen. Maar volgens André Cijvat heeft er in Zoutelande wel degelijk ooit een tweede molen gestaan, zij het op een andere plaats dan op het schil derij. Het was een "korenmolen op het duin", ongeveer op de plek waar nu hotel Haga staat. Die molen was echter in 1548 al verdwenen. Ook Johan Francke maakt gewag van een tweede molen. Hij stuitte in het Zeeuws Archief ooit bij toeval op een tekening uit 1822 met restanten van een gebouw dat weleens de molen op het schil derij zou kunnen zijn. Een reden te meer om het schilderij een eeuw eerder te date ren dan 1907. van de negentiende eeuw heeft willen weergeven. In die tijd was het niet onge bruikelijk om mensen in de duinen te be graven, volgens Johan. Kerst in 1944 In januari 1945 sneuvelde de 20-jarige Engelse militair David Alexander bij Stein in Limburg. Hij werd begraven in Sittard, waar Elisabeth Kappeyne zijn graf ver zorgt. Enkele weken voordat hij omkwam had David nog Kerst gevierd in Middelburg, de stad die hij met zijn 4/5th Battalion Royal Scots Fusiliers bevrijdde. Hij zou ingekwartierd zijn geweest bij het gezin van J. Verhage aan de Dam 79 en Elisa beth benaderde de redactie van De Wete met de vraag of er misschien nog leden van dat gezin in leven zijn die iets kunnen vertellen over die kerstviering. Bij de oproep plaatsten wij een foto van het gezin Verhage die werd aangetroffen in de portemonnee van David Alexander. Chris Sanderse uit Middelburg werd op die foto geattendeerd door zijn schoonvader die HKW-lid is. "Op de foto is mijn moeder, Janny Sanderse-Verhage, de achterste strikdragende jongedame", schrijft Chris ons. Het gezin van zijn opa Jasper Verha ge woonde in 't Bijltje. Dat deel van Middel burg stond nog onder water door de inun datie en daarom waren ze ingetrokken bij de broer van opa, de slager Kees Verhage. Het gezin van opa Jasper telde negen kin deren - op de foto ontbreekt er nog eentje - dus het zal daar op de Dam een drukke bedoening zijn geweest. Twee tantes van Chris zijn nog in leven. Zij waren in 1944 ongeveer vijf en acht jaar oud en hebben nog wel herinneringen aan die tijd, volgens Chris. Het gaat om Deborah, het meisje met het witte jurkje, en Riet die bij haar vader op schoot zit. Wij brachten Chris in contact met Elisabeth Kappeyne en zij sprak op haar beurt uitge breid met de twee tantes. Zij wisten zich het bezoek van Davids broer Charles, die in 1954 de sporen van David in Middelburg natrok, ook nog goed te herinneren. De gesprekken vonden plaats in de dagen dat David 76 jaar geleden zijn leven gaf voor

de Wete | 2021 | | pagina 56