verder evolufie dan revolutie Wereldwijde infrastructuur Er is geen ontkomen aan. Het bewijs ligt op tafel: een imponerende stapel publicaties over kansen en bedreigingen want er is veel aan de hand. Onderzoeken, notities, beleidsstukken. Er is een rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau, een advies van de Raad voor Cultuur, notities van koe pelorganisaties IPO/VNG en de Vereniging van Openbare Bibliotheken met een Agenda van de Toekomst. Ronald Plasterk, de minister van OC&W heeft een Adviescommis sie Bibliotheekinnovatie ingesteld om te adviseren over de stappen die genomen moeten worden in de komende beleidsperiode. Die zijn niet mis en de conclusies niet mals: het is vijf voor twaalf en het roer moet om! De bibliotheek moet een warenhuis van kennis worden, een centrum voor ontwikkeling en educatie, een encyclopedie van kunst en cultuur, inspiratiebron van lezen en literatuur, een podium voor ontmoeting en debat. Een plek waar je snel en eenvoudig informatie kunt vinden - fysiek en digi taal - in tekst, beeld en geluid. Geen museum maar een informatieverstrekker die midden in de samenleving staat. Dynamisch, eigenzinnig, gedurfd en toch laagdrempelig en dienstbaar aan een breed publiek. 'Een gigantische operatie', zegt Ton Brandenbarg, direc teur van de Zeeuwse Bibliotheek en lid van de landelijke innovatiecommissie, terwijl hij het woord 'probleem' nog even wegwuift. 'Dat klinkt alsof wij elke dag met de han den in het haar zitten. Dat is niet aan de orde: de Biblio theek functioneert nog altijd goed, er zijn in Nederland niet voor niks nog altijd 4,4 miljoen mensen lid, dat zegt genoeg. Bovendien: we hebben niet achterover geleund, het is allang niet meer de plek waar je louter boeken kunt lenen. We zitten dus niet naar het plafond te staren maar er moet natuurlijk wel wat gebeuren. Toch heeft dat meer te maken met een evolutie dan met een revolutie. Eigenlijk zitten we in hetzelfde schuitje als de postbezorging: als je ziet wat daar is ontstaan door e-mailverkeer! De komende jaren is het zowel inhoudelijk als politiek ondenkbaar dat de bibliotheken om zullen vallen. Ze zijn nodig als maat schappelijke concentratiepunten van kennis en ontmoe ting, de bibliotheek is als het ware net zo vanzelfsprekend als de bakker om de hoek. Maar als iedereen thuis vanaf de bank op z'n gemak de collectie kan raadplegen, dan wordt de behoefte om telkens van huis te moeten om een krentenbol te halen natuurlijk steeds kleiner. Hebben de bibliotheken een probleem? Ja. Dat wil zeggen: als ze zich niet aanpassen dan gaan ze ten onder.' De opdracht is het UNESCO-uitgangspunt dat elke we reldburger - los van religie of politieke overtuiging - vrije toegang moet hebben tot informatie. Die toegankelijkheid wordt niet belemmerd, integendeel, er is eerder sprake van een overvloed aan informatie dan een gebrek eraan. 'Een overvloed die ons behoorlijk in de weg gaat zitten. De bibliotheek is natuurlijk niet de enige toegangpoort tot informatie, onze meerwaarde is wel dat we mensen kun nen helpen de weg te vinden, ledereen denkt dat Google het begin en het einde van de wereld is, maar er zit nogal wat ruimte tussen watje daar aantreft en wat er bestaat in informatieland. Ordening en duiding van informatie, daar zijn we goed in. Het beoordelen en selecteren van bron nen: welke zijn onafhankelijk en betrouwbaar of niet, wat zijn standaardwerken. Je kunt, net als in de wetenschap, een spectrum van items op onderwerpen loslaten zodat informatie van context wordt voorzien. Ik zeg altijd: we zijnde beheerder van boeken, de verpachter van wijsheid!' lacht de directeur. 'Dat mag je saai en degelijk noemen, het is zonder meer onze kracht en juist daar liggen onze kansen.' Je digitaliseert de hele collectie en dan heb je een digitale bibliotheek. Zo simpel is het niet. Het is noodzakelijk om de catalogi van alle openbare bi bliotheken te integreren in een gecompliceerde landelijke, zelfs wereldwijde infrastructuur zodat iedereen met één zoekactie materialen kan vinden in de Collectie Neder land en in bibliotheekcollecties elders in de wereld. 'We zijn met de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag twee jaar geleden al een experiment aangegaan,' zegt Brandenbarg, 'bij wijze van proeftuin.'

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 11