1 Het is een vroege ochtend in november. De lucht op het erf rond om de boerenschuur is doordrongen van een zoete wortelgeur. Het is oogsttijd. In opperste concen tratie rijdt een loonwerker de rooier langs de wortelbed den. Er vlak naast rijdt een tractor met een kar met kisten waar de wortelen in rollen. Op elke kist wappert een oranje papiertje. 'Biologische wortelen van het ras Nerac, perceel Kromme Maan'. Drie aar al bebouwt Alex dit perceel biologisch, maar pas deze oogst kan hij de wortelen als 'biologisch geteeld' verkopen. 'Zo zijn de regels als je overschakelt van regulier naar biologisch. Het chemisch residu in de grond heeft een paar jaar nodig om op te lossen. Dat kost geld want we hadden de afgelopen jaren wel de kosten, maar niet de opbrengsten van het biologisch verbouwen.' Al meer dan de helft van zijn leven runt Alex van Hoote- gem boerenbedrijf 't Meulwaeter in Kruiningen. Driejaar geleden nam hij een verderop gelegen boerderij met grond over Nu bebouwt hij in totaal zo'n honderdvijfenzestig hectare. En dat is veel, zeker voor een biologische boer. Naast wortelen staan er op het land wisselende gewas sen: biologische witlofwortels, aardappelen, sperziebonen, spinazie, doperwten en voor de verwerking in veevoeder- brokken ook nog luzerne. De weerzin tegen het gebruik van pesticiden is niet de be langrijkste motivatie voor de ommezwaai van regulier naar biologisch, zegt Alex die, eenmaal thuis aan de keukenta fel, uitvoerig zijn verhaal doet. 'We hadden een modern geleid landbouwbedrijf met pootaardappelen, granen, graszaad, koolzaad en wat suikerbieten. Het bedrijf liep gesmeerd. Ik was op het punt beland dat alles heel ef ficient en goed in elkaar zat. Het kon niet beter. Omdat ik van ontwikkeling houd, zoek ik steeds nieuwe uitdagin gen, Toen was de keuze schaalvergroting of overstappen naar intensievere gewassen, de groenteteelt. Toch ging mijn hart daar niet naar uit. De derde optie was biologisch te gaan boeren. Daar ben ik me op gaan oriënteren. Veel nadenken, bedrijven bezoeken. Ik ontdekte dat daar nog veel in te ontwikkelen is. Dat trok mijn belangstelling.' Sindsdien is er al heel wat veranderd op de akkers van 't Meulwaeter. In 2002 startte Alex met een rijpadensysteem. Hij wijst op het perceel vlak voor de boerderij. Strakke groene strepen strekken zich uit tot aan de weg. Het rijpadensysteem is heel belangrijk voor een biologisch be drijf, legt de ondernemende boer uit. 'Elke keer als je over de bodem rijdt, doe je de bodemvruchtbaarheid geweld aan. Het gewicht van de trekker verstoort het leven in de grond. Om dat te voorkomen verzonnen we van alles: hovercrafts, helikopters. Maar het eenvoudigst uitvoerbaar bleek een rijpadensysteem te zijn. Dit zijn vaste paadjes waar de tractor over rijdt als we het land op moeten.' Om zeker te weten dat de tractor precies op het pad rijdt, maakt Alex gebruik van satellietgestuurde gps-technieken. Het navigatiesysteem op de tractor 'weet' via signalen van ruimtesatellieten precies waar het zich bevindt. Zo stuurt de tractor vanzelf over exact hetzelfde pad. De bioboer kijkt dan ook met pijn in het hart naar de rooiwerkzaam- heden. 'Tot aan de oogst hebben we alles voor elkaar. Daarna gaat het mis. De oogst op rijpaden organiseren is nog niet uitvoerbaar, de machines berijden het hele land. Om de geplette grond te herstellen hebben we een apparaat met vier poten gekocht. Die poten snijden in de grond en tillen het ietsjes op. Zo krijg je een klein beetje beweging en wordt de grond losser.'

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 123