OnkruidbesMjding heel belangrijk Beestjes zijn de beste werkneme s Als biologische boer kun je niet terugvallen op chemische middelen om onkruid te bestrijden. Om te voorkomen dat op 't Meulwaeter met de hand moet worden gewied en geschoffeld, zet Alex verschillende methodes in. Allereerst zorgt hij ervoor dat de machines vrij zijn van onkruidzaden voordat ze van het ene perceel naar het andere rijden. Im mers, waar geen zaad is, kan geen plantje ontkiemen. Verder legt hij een vals zaaibed aan voordat de zaden van het gewas de grond ingaan, de zaaibedbereiding. Bij de echte zaai gaat dit gekiemde onkruid dood, zodat het aantal onkruiden dat opnieuw kiemt, aanmerkelijk minder is. Toch blijven er nog miljoenen over. Vaak zijn het slechts witte draadjes in de grond. Het verzwakte plantje stopt met een kleine beroering met groeien. Ook het zaaien met de gps-techniek en precisiezaai- machines zorgt ervoor dat onkruid minder kans krijgt. Door het zaaien op een gelijkmatige diepte kiemt het ge was gelijktijdig. Daarnaast is het nodig om in een zo recht mogelijke lijn te zaaien. Dit is belangrijk voor de mechani sche onkruidbestrijding. Bij veel gewassen gebruikt hij het systeem van 'blind' eggen waarbij een of enkele dagen na de laatste zaaibedbereiding wordt gezaaid. Alex: 'We wachten tot het moment dat het gewas wel is gekiemd, maar nog onder de oppervlakte is. Doordat we iets dieper en later zaaien, zal het onkruidplantje een voorsprong hebben. Met een onkruid-eg rijden we met grote snelheid met een oppervlakkige bewerking over het land. Op het mo ment dat het gewas boven komt is deze op zijn zwakst. Mechanisch kunnen we dan niets doen. Na een of enkele weken na opkomst, kunnen we de mechanische onkruid bestrijding hervatten. Eerst tussen de rijen met een schof felmes. Later in combinatie met diverse attributen zoals een vingerwieder, een torsiewieder, of een eg waarmee je voorzichtig in de rij het kiemend onkruid een tikje geeft waardoor deze sterft, zonder het gewas al te veel schade toe te brengen. Onkruiden die al deze dansen ontspringen moeten uiteindelijk met de hand worden gewied. Som mige gewassen verdragen een mechanische onkruidbestrij ding slecht. Dan breekt het moment en de intensiteit van handwieden eerder aan. Bij elk gewas, op elk perceel ?n bij elke weersomstandigheid is het weer anders. Je kunt begrijpen dat we in die periode het weerbericht dagel ks verscheidene keren raadplegen. Zullen we vandaag of kun nen we wachten tot morgen?' Met groenbemesting verhoogt een boer het percentage organische stof in de bodem. Op de akkers van 't Meu - waeter zaait Alex meteen na de oogst een groenbemester op zijn land. 'Graan bijvoorbeeld zoals hier voor het hi is. De hele winter is het perceel groen, in tegenstelling tot de meeste traditionele landbouwgronden die tot ver in het voorjaar zwart zijn. De reden dat we tarwe gebruiken en geen gras bijvoorbeeld, is dat dit plantje niet al te d ep wortelt. De tarwe maaien we in het voorjaar, dan zitte r er nog geen aren aan. Het afgemaaide groen valt neer en wordt vervolgens door allerlei beestjes de bodem inget ok- ken, opgegeten en verteerd. Wormen maken gangetje En die zijn weer goed voor de afvoer van regenwater. Die beestjes zijn eigenlijk mijn beste werknemers. Gratis, maar niet voor niks.' Om te kijken hoe hij dat leven in de grond zo veel mogelijk kan stimuleren, is Alex bij wijze van experiment sinds een paar jaar gestopt met het ploegen van zijn land. Dat is tamelijk uniek. 'We zijn gewend elk jaar te ploegen, maar waarom doen we het eigenlijk? Op de landbouwschool leer je datje moet ploegen om organisch materiaal oneer te werken. We doen dat immers al eeuwen. Ja, maar vroe ger was de ploeg een soort cultivator. Tegenwoordig gaat een ploeg wel vijfentwintig centimeter diep. Je zet alles op zijn kop. Wormen graven gangetjes, ook wortels van plan ten laten gangetjes. Die gangetjes die juist voor een goede afvoercapaciteit van de grond zorgen, raken verstoord bij het ploegen. Onder de ploegdiepte krijg je een dichte laag waar water op blijft liggen, de ploegzool. En als je er dan ook nog eens met je machines over rijdt, wordt die laag steeds vaster. Wortels groeien er

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 124