Wt is het eigenlijk? Biologisch, ecologisch of biologisch-dynamisch? Wat is het vers :hil? En is het één beter dan het ander? Biologisch of ecologisch is een vorm van landbouw waarbij het milieu zoveel mogelijk gespaard blijft (bestrijdingsmiddelen en kun tmest komen in de biologische woordenlijst niet voor) en er zo veel mogelijk met de natuur mee gewerkt wordt, het andschap wordt er vaak in betrokken. Biologisch- dyn rmisch is dat ook, maar daar komt een spiritueel element bij. Een spiritueel element dat zich meteen in alle lei praktische maatregelen vertaalt. Spiritueel gaat over de i ivloed van de kosmos op de aarde, maar ook over de ind /idualiteit van de boer en de ontwikkeling van het be- drij De eigen natuur van de plant en van het dier wordt recht gedaan. Er wordt zo veel mogelijk met plantenrassen gewerkt die zichzelf kunnen voortplanten. Vee moet naar bui en, koeien hebben horens en kippen snavels. Tussen biologisch en biologisch-dynamisch zijn allerlei gradaties. In de praktijk kiest een boer zijn eigen methode en zoekt er dan de organisatie bij die er het best bij past. De term bedrijfsidentiteit is een belangrijk element voor zowel de biologische als de biologisch-dynamische onder nemer. Bedrijfsidentiteit hangt natuurlijk af van het soort bedrijf: fruit, akkerbouwgewassen, tuinbouw en veeteelt. Het hangt ook af van de ligging van het bedrijf, van het klimaat en natuurlijk van de ondernemer zelf, want hij of zij drukt een stevig stempel op de gang van zaken op een boerderij. Het blijkt dat voor de consumenten het verhaal achter het product een belangrijk gegeven is. Consumen ten van zowel biologisch als biologisch-dynamisch voedsel stellen het op prijs de boer van wie ze producten betrek ken te kennen.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 125