Van Terneuzen naar Rotterdam De afgelopen jaren heeft ze dan ook veel jonge dansers op weg geholpen. 'In de jaren zeventig ben ik begonnen met lesgeven, bij Turnvereniging "de Volharding" in Goes. De turnsters wilden hogerop en voor een goede houding en soepele beweging is ballet een goede basis. Ik ging ook aan de slag bij balletschool "de Spiegel" in Goes. Dat viel eerst onder de Kunstzinnige Vorming Zeeland, later werd het een zelfstandige balletschool. Ik kon me niet vinden in de beperkingen die de leiding van de school mij oplegde. Ik wilde juist experimenteren met choreografieën, met gemotiveerde mensen die er helemaal voor wilden gaan.' Sorber wilde iets losmaken in Zeeland. Binnen "de Spie gel" was dat niet mogelijk. Daarom begon zij samen met Marjolein Verheijen uit Middelburg halfjaren tachtig met Stichting Dansz, een semi-professioneel dansgezelschap dat getalenteerde dansers en choreografen uit Zeeland, en daarbuiten, een platform kon bieden. Het bleek een schot in de roos. 'Vanaf de start kregen we heel veel auditeurs, vergevorderde amateurs die meer wilden dan alleen lessen volgen. Ze wilden echt iets neerzetten. We zetten dan ook mooie producties op de planken, niet alleen in Zeeland, ook (ver) daarbuiten.' Sorber wilde ook een kweekvijver voor jong talent. 'Met dans moetje vroeg beginnen om op latere leeftijd te kunnen schitteren.' Het bleek lastig or haar ambities de ruimte te geven, in de meest letterlijke zin van het woord. Sorber vond in het hartje van Goes ee: pand voor haar eigen dansstudio met de veelzeggende naam 'Free'. 'Ik werk hier met verschillende docenten, iedereen heeft zijn eigen stijl. Dat is goed voor de danson wikkeling van de leerlingen, ze maken zich verschillende manieren van bewegen eigen.' Aan de overkant van de Westerschelde runt Lilianne But e al bijna dertig jaar geheel zelfstandig en met een tomeloz' energie, haar eigen balletstudio. Met meer dan twee honderd leerlingen en meer dan vijftien avondvullende programma's op haar naam, heeft ze haar stempel op de balletwereld gedrukt. Ze valt op door haar kaarsrechte

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 134